Powiedzieli

BGK w Planie Morawieckiego

– Jaką rolę w tzw. planie Morawieckiego odgrywa BGK?

Beata Daszyńska-Muzyczka: – Rolą Banku Gospodarstwa Krajowego jest przede wszystkim zapewnianie kapitału na realizację programów wpisanych w plan Morawieckiego, czyli Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Strategia banku dotyczy pięciu obszarów: rozwoju polskich firm w kraju i za granicą, finansowania strategicznych projektów inwestycyjnych, programów europejskich, wspierania samorządów i konsolidacji finansów publicznych. Wiele naszych programów kierujemy do mikro-, małych i średnich firm, bo to one mają największy wpływ na wzrost ekonomiczny i rozwój regionów. Naszym flagowym programem dla nich są gwarancje spłaty kredytu, w szczególności Gwarancje de minimis. Wspieramy także innowacje w tym sektorze poprzez program unijny Kredyt na innowacje technologiczne.

– O jakich kwotach tu mówimy?

– Z Gwarancji de minimis skorzystało już 140 tys. firm, które uzyskały 92 mld zł kredytów. Z kolei Kredyt na innowacje technologiczne pomógł od 2016 r. zrealizować 600 projektów o wartości 4,3 mld zł. Wartość inwestycji wciąż rośnie i widać, że produkt cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Już przekroczyliśmy wartości z poprzedniej perspektywy 2007–2013.

19.11.18, se.pl

Udostępnij przez:

Beata Daszczynska-Muzyczka

Beata Daszczyńska-Muzyczka (ur.1967) ekonomistka, bankowiec, finansista. Prezes Polskiego Banku Rozwoju. W l. 1994-2016 pracowała w Banku Zachodnim WBK. - od 2015 członek Zarządu.

Dodaj komentarz