Ważne

Budżet bez deficytu

Mateusz Morawiecki zapowiedział (25.08.19): “Trzeci filar programu PiS to stabilne finanse publiczne. To coś, co naszym przeciwnikom wydawało się absolutnie niemożliwe”. Zgodnie ze sprawozdawczością budżetową nadwyżki po upadku PRL nie było nigdy. Dziś zajmie się tym rząd obradujacy pod przewodnictwem premiera. Jak podaje portal mony.pl: “Planowane zrównoważenie budżetu brzmi tym bardziej abstrakcyjnie, że państwo realizuje zwiększone wydatki z “piątki Kaczyńskiego”. 500+ na każde dziecko, trzynasta emerytura, zerowy PIT dla młodych oraz wyższa kwota wolna od podatku PIT i połączenia autobusowe do małych miejscowości – wszystkie te pomysły mają kosztować ponad 40 mld zł rocznie.
Brak deficytu niesie ze sobą konsekwencje dla polskiego długu. Skoro budżet dostanie tyle, ile wyda, to nie będzie potrzebna emisja nowych obligacji. Jest szansa, że część starych uda się nawet spłacić. A wtedy dług po raz pierwszy w historii – nie licząc wyciągnięcia 150 mld zł z OFE w 2014 roku – przestanie rosnąć i spadnie. To może obniżyć jeszcze bardziej odsetki, jakie Polska musi płacić za obligacje emitowane w zamian za papiery sprzedane przed laty.”

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.