Ważne

Wzrost płacy minimalnej to fundamentalna zmiana modelu gospodarczego

Premier Mateusz Morawiecki o zapowiadanym wzroście płacy minimalnej w wysokości 4 tys. zł do roku 2023: “Jestem przekonany, że ścieżka wzrostu, którą zaproponowaliśmy, będzie dobrze służyła podniesieniu wydajności, innowacyjności polskich przedsiębiorstw, podniesieniu jakości pracy, ale też zadowoleniu pracowników .

Dzisiaj myślimy o tych 4 tys. zł jak o czymś, co jest na bardzo wysokim poziomie. To jest perspektywa dotycząca końca 2023 r. To jest ewolucja. To są przyrosty wynagrodzeń minimalnych, które, wyobrażam sobie, że pociągną też w górę produktywność, wydajność pracy poszczególnych pracowników i będą się również opłacały pracodawcom.

Nasza propozycja jest fundamentalną zmianą modelu gospodarczego.

W krajach Zachodu skokowe przyrosty produktywności były bezpośrednio skorelowane z tempem wzrostu płac pracowników.
W kraju, gdzie nie ma rąk do pracy, tworząc dobrą politykę gospodarczą trzeba patrzeć na kilka lat do przodu. Trzeba lepiej wynagradzać pracowników. Stąd ta propozycja rozłożona jest na kilka lat. Uzgodniona z wieloma resortami, środowiskami, dyskutowana ze związkami zawodowymi”

TVP 10.09.19

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.