Ważne

Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu

Premier Polski Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem powiedział: “Polska i Litwa stoją na bardzo podobnym stanowisku, że budowa Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu tej części Europy, a w szczególności powoduje sytuację, że zwiększa się zagrożenie na Ukrainie oraz zwiększają się możliwości monopolizowania dostaw gazu, a tym samym też dyktatu cenowego ze strony Gazpromu. W tym zakresie ważne są działania Polski, czyli m.in. budowa gazociągu bałtyckiego do Norwegii czy powiększenie możliwości przerobowych terminalu LNG w Świnoujściu.

Polska i Litwa są państwami, które rozwiązują problemy pokojowo. W sytuacji, kiedy ktoś się klinem wbija pomiędzy Polskę i Litwę, zawsze oznacza to coś niedobrego i zagrożenia dla naszych krajów. Dzisiaj Polska i Litwa są państwami, które pokojowo rozwiązują problemy wokół nas; zachęcamy wszystkich naszych sąsiadów do tego i jednocześnie pogłębiamy nasze relacje polityczne, gospodarcze, kulturowe i w zakresie bezpieczeństwa.

Polska uczestniczy w misjach zapewnienia bezpieczeństwa powietrznego krajów bałtyckich, a litewscy oficerowie są również obecni w Polsce. To pokazuje, jak głęboko została posunięta nasza współpraca w zakresie tematyki bezpieczeństwa.

Pozytywnie odpowiadam też na propozycję konsultacji międzyrządowych między Polską a Litwą. Chciałbym, żeby takie konsultacje w przyszłości się odbywały. One doprowadzą do tego, że nasza współpraca będzie na jeszcze wyższym poziomie (…), żebyśmy wspólnie mogli realizować nasze interesy, również (…) w Europie.”

Udostępnij przez: