Ważne

Odszedł Kornel Morawiecki

Dziś po długiej chorobie zmarł Kornel Morawiecki – Marszałek Senior, legendarny założyciel “Solidarności Walczącej”, której przewodnia yślą społeczno-gospodarczą był solidaryzm społeczny. To on jako jeden z pierwszych wyniósł na sztandary polityczne lat 80tych to co dziś jest realizowane przez obecne rządy prawicy. Prezes partii rządzącej (PiS) Jarosław Kaczyński powiedział dziś: “Chciałem wyrazić wielki żal i smutek po śmierci Kornela Morawieckiego. Był człowiekiem niezłomnym, człowiekiem, dla którego Polska niepodległa i wolna stanowiła główny – czy wręcz jedyny – cel jego aktywności … Marszałek senior był człowiekiem, którego aktywność polityczna, konspiracyjna w walce o niepodległość była niespotykana nie tylko w Polsce, ale także całym Układzie Warszawskim i Związku Sowieckim…. Odszedł człowiek wybitny i niezwykły. – To powód do wielkiego żalu nas wszystkich”.

Kornel Morawiecki był działaczem opozycji demokratycznej w PRL i założycielem -po wprowadzeniu stanu wojennego – Solidarności Walczącej (1982-1990). Był posłem oraz marszałkiem seniorem obecnego Sejmu VIII kadencji. Miał 78 lat. Zmagał się od miesięcy z rakiem trzustki. Kawaler Orderu Orła Białego,

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.