Ważne

Śląsk będzie kołem zamachowym gospodarki

W Katowicach minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński otworzył dziś dwudniową konferencję poświęconą realizowanemu rządowemu programowi dla Śląska. Powiedział na niej m.in.: “Śląsk powinien stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki… Przez lata Śląsk był sercem gospodarki, jednak w ostatnim czasie tracił swoją pozycję. Uważamy, że w tej chwili jako państwo, jako rząd, powinniśmy tę pozycję Śląska odbudować, nie tylko w interesie samego Śląska, ale w interesie całego kraju… Wreszcie naprawdę ten koń pociągowy Śląska ciągnie w sposób bardzo zdecydowany ten wóz gospodarki

W projektach realizowanych w ramach Programu dla Śląska „pracuje” już 48 mld zł, czyli 84 proc. z planowanych środków. To, co zainicjowaliśmy dwa lata temu jest wielkim sukcesem, ten program działa na rzecz Śląska.
że program można z jednej strony próbować podsumować, a z drugiej – myśleć o kontynuacji.

To co zainicjowaliśmy dwa lata temu jest naprawdę wielkim sukcesem. To jest sukces naprawdę wszystkich nas – oświadczył minister, który zaznaczył, że to największy tego typu program w kraju.

Program dla Śląska powstał z inicjatywy Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Przyznał, że kiedy ten pomysł trafił do rządu, ministrowie zastanawiali się, jak go zrealizować. Nie było to proste, bo większość działań prowadzonych wówczas przez rząd nie było ukierunkowanych na wsparcie poszczególnych regionów z poziomu centralnego; rząd zdecydował się oprzeć program na konkretnych projektach, które trzeba było dopracować.

Teraz, po prawie dwóch latach możemy śmiało powiedzieć – ten program działa na rzecz Śląska. Ten nasz program w tej chwili jest realizowany za pośrednictwem 87 pojedynczych projektów, to jest stan na dziś. Środki, które chcemy zmobilizować, to 57 miliardów, ale w ramach programu już pracuje 48 mld zł, czyli możemy powiedzieć, że pod względem zaangażowania środków finansowych, zaangażowanie mamy na poziomie 84 proc. Gdyby nie determinacja premiera Mateusza Morawieckiego, programu dedykowanego Śląskowi mogłoby nie być. Ta determinacja wynikała z wartości wyniesionych przez premiera z domu”

Wspomniajcą zmarłego przed kilkoma dniami ojca premiera – Kornela Morawieckiego szef resortu inwestycji wyraził przekonanie, że “wszelkie procesy gospodarcze i społeczne muszą mieć podstawę w wartościach i tożsamości.  Nie tylko ciepła woda w kranie jest potrzebna, potrzebne nam są wartości, ale potrzebne są nam również dobre plany, dobre programy…

Program dla Śląska ma charakter otwarty i będą się w nim pojawiały nowe projekty, a inne będą sukcesywnie zamykane. W przyszłym tygodniu w Katowicach ma zebrać się rada wykonawcza programu – być może z udziałem premiera – która zatwierdzi kolejne projekty.”

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.