Ważne

Wizy do USA zniesione!

To już jest oficjalne – Polska dołącza do Programu Ruchu Bezwizowego – Visa Waiver Program (VWP). Kraje objęte programem Visa Waiver są uważane za rozwinięte i mają bardzo wysoki wskaźnik rozwoju społecznego.  Prezydent Donald Trump podpisał dziś dokument, w którym wyraża zgodę, by Polacy byli uczestnikami programu. Procedura może zająć maksymalnie 5 miesięcy. To oznacza, że najpóźniej w marcu 2020 r. Polacy nie będą musieli mieć wiz, by wjechać na teren USA. Konieczna będzie rejestracja w Elektronicznym Systemie Podróży (ESTA). Można jej dokonać przez internet najpóźniej 72 godziny przed planowanym wyjazdem.

Polska spełniła podstawowy warunek zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych. Żeby znaleźć się w programie ruchu bezwizowego do USA, odsetek obywateli, którym amerykańskie służby imigracyjne odmówiły wizy B1/B2 w ciągu amerykańskiego roku budżetowego, czyli od 1 października do 30 września, nie może być wyższy niż 3 %. W tym roku po raz pierwszy udało się to w przypadku Polski – wynosi on 2,8 %.

Włączenie państwa do Visa Waiver Program (VWP), czyli programu ruchu bezwizowego, oznacza, że jego obywatele będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i służbowych bez konieczności uzyskania wizy w przypadku pobytu trwającego do 90 dni. Będą musieli tylko zarejestrować się w elektronicznym systemie autoryzacji podróży (Electronic System for Travel Authorization).

Na wejściu do programu bezwizowego na pewno skorzystamy pod kątem finansowym. Dotychczas za procedury wizowe należało uiścić opłatę 160 dol. (ok. 640 zł). W ramach programu bezwizowego spadnie ona do wysokości 14 dol. (cztery dolary opłaty podczas rejestracji w systemie ESTA i dodatkowe 10, kiedy starający się otrzyma zgodę na wyjazd).

Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego nie jest jednorazowe i nieodwołalne. Cały czas bowiem zależy od reguły nieprzekraczania trzech proc. odmów wizowych. Ponadto, Stany Zjednoczone mogą usunąć kraj z listy programu, kiedy uznają, że obywatele danego kraju w większym niż uprzednio stopniu naruszają reguły imigracyjne w USA – np. w większym zakresie niż dotąd podejmują pracę bez zezwolenia albo zbyt często przekraczają daty dopuszczalnego pobytu na terytorium USA.

Kraje dopuszczone dotąd do ruchu bezwizowego z USA:

 1. Andorra
 2. Australia
 3. Austria
 4. Belgia
 5. Brunei
 6. Czechy
 7. Chile
 8. Dania
 9. Estonia
 10. Finlandia
 11. Francja
 12. Grecja
 13. Hiszpania
 14. Holandia
 15. Irlandia
 16. Islandia
 17. Japonia
 18. Liechtenstein
 19. Litwa
 20. Łotwa
 21. Luksemburg
 22. Malta
 23. Monako
 24. Niemcy
 25. Norwegia
 26. Nowa Zelandia
 27. Portugalia
 28. Republika Korei
 29. San Marino
 30. Singapur
 31. Słowacja
 32. Słowenia
 33. Szwajcaria
 34. Szwecja
 35. Tajwan
 36. Węgry
 37. Wielka Brytania
 38. Włochy

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.