Ważne

Zobowiązanie PiS na pierwsze 100-dni po wyborach

Dziś premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosili pięć punktów programu, które mają zostać zrealizowane w przeciągu 100 dni od wygrania wyborów:

  1. uchwalenie ustaw i przygotowanie programów rządowych dotyczącego tzw. małego ZUS (500 dla firm),
  2. 13 i 14 emerytura,
  3. pakiet kontrolnych badań profilaktycznych,
  4. program budowy 100 obwodnic
  5. planu dojścia do równych dopłat dla rolników.
Warszawa, 07.10.2019. Prezes PiS Jaros³aw Kaczyñski podczas konferencji prasowej w siedzibie partii na ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie.

Prezes Kaczyński podkreślił, że PiS wywiązuje się z danych obietnic i poprzedni plan reform, zapowiadany przed ubiegłymi wyborami, został w pełni zrealizowany: “Chcieliśmy zapowiedzieć coś, co odnosi się do tej wartości, którą wnieśliśmy do polskiego życia publicznego i którą chcemy podtrzymywać. Tą wartością jest wiarygodność. Zapowiedzieliśmy przed poprzednimi wyborami, że zrealizujemy pewien program i ten program został zrealizowany. I wtedy też mówiliśmy o tym, co zrobimy w ciągu pierwszych 100 dni”.

Premier Mateusz Morawiecki mówił o znaczącej uldze dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2020 roku oraz o badaniach zdrowotnych dla wszystkich obywateli, którzy ukończyli 40 rok życia: “Konkretne obietnice, konkretne działania składają się na konkretne państwo; państwo, które przedstawia pewien plan działań w bardzo ważnych dla obywateli obszarach, a jednocześnie pokazuje, w jaki sposób w najbliższych dniach – w tym przypadku w stu dniach zaraz po wyborach – chce doprowadzić do uchwalenia odpowiednich ustaw lub odpowiednich programów”.

Premier zapowiedział również budowę stu obwodnic wokół miast w całej Polsce. Dodał, że będzie to program wielomiliardowy. Nawet według dzisiejszych kalkulacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, program na około 20 mld złotych – częściowo z budżetu krajowego, częściowo z budżetu unijnego, w zależności od tego, w jakim ciągu dróg znajdzie się dana obwodnica .

Dla podsumowania Piątka PiS to:

  1. Mały ZUS, 500 dla firm
  2. 13. i 14. Emerytura
  3. Pakiet kontrolnych badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia
  4. Program budowy stu obwodnic
  5. Plan na rzecz równych dopłat dla polskich rolników

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.