Ważne

Polska przed szansą kontynuacji odpowiedzialnego rozwoju

Według sondażowych wyników exit poll rządzące ostatnie cztery lata Prawo i Sprawiedliwość ponownie zwyciężyło w wyborach i osiągnęło najprawdopodobniej samodzielna większość parlamentarność. Z 43,6% poparciem PiS może mieć 239 posłów (do rządzenia wystarczy 231 mandatów).

Według sondażowych wyników exit poll Koalicja Obywatelska (PO) zdobyła 27,4 % co daje 130 mandatów poselskich. Lewica (SLD) osiągnęła wynik na poziomie 11,9% co może dać 43 mandaty, PSL Porozumienie Polskie (PSL-Kukiz) osiągnęło poparcie 9,6%, co może dać 34 mandaty. Ostatnie ugrupowanie, które może wejść do parlamentu to Konfederacja z 6,4% poparcia co może dać 13 mandatów. Inne komitety zdobyły 1,1%.

Należy zaznaczyć, że są to dopiero sondażowe wyniki i wciąż czekamy na oficjalne wyniki wyborów. Jak powiedział prezes zwycięskiej partii (PiS) Jarosław Kaczyński: “Mamy zwycięstwo i bardzo się z tego cieszymy. Ale pamiętajcie, to są badania, to nie są wyniki ostateczne. Ale mamy powody do radości. Zdołaliśmy wygrać przeciwko temu wielkiemu frontowi. Te wyniki powinny się utrzymać – jeśli się utrzymają, to będzie dalej dobra zmiana. Jeżeli te wyniki się potwierdzą to czekają nas kolejne 4 lata rządzenia. Będzie to także czas na refleksje – podsumujemy to co się udało, ale też to czego się nie udało dokonać…. Ale jeśli przed nami kolejne cztery lata rządzenia to czeka nas refleksja nad tym wszystkim co się udało, ale także nad tym wszystkim co się nie udawało. Musimy o tym pamiętać, bo jesteśmy formacją, która zasługuje na więcej… Otrzymaliśmy dużo, ale zasługujemy na więcej. Ale to zasługujemy na więcej oznacza przede wszystkim zobowiązanie, które dotyczy nas właśnie. Zobowiązanie do lepszej pracy, do jeszcze większej liczby pomysłów, inwencji, do przyjrzenia się tym grupom społecznym, które nas nie poparły. Będzie się trzeba nad tym bardzo poważnie zastanowić …. Przed nami cztery lata ciężkiej pracy, bo Polska musi się zmieniać dalej i musi się zmieniać na lepsze. I to co było nasza główną siłą, czyli wiarygodność, dotrzymywanie słowa, musi trwać. Musimy podtrzymać naszą wiarygodność. Musimy doprowadzić do tego, by nikt w Polsce nie miał wątpliwości, że to co czynimy jest i dobre, i realne i odpowiedzialne… Panujemy nad finansami publicznymi, poprawiliśmy ich stan i tak będzie to trwało dalej jeśli będziemy rządzić…. Ale trzeba jeszcze dotrzeć z tą prawdą do całego społeczeństwa. Kończymy pewien etap, zaczynamy nowy, wcale nie łatwiejszy, może trudniejszy, ale mam nadzieję, że będzie zakończony jeszcze większym sukcesem”.

Wybory pokazały też, że szanse na zmianę Konstytucji w Polsce są obecnie niewielkie. Taka większość to 2/3 wszystkich posłów czyli 307-miu. Jak by nie liczyć nie da się realnie takiej większości uzyskać.

Warto też zauważyć, iż w tych wyborach frekwencja wyborcza była wyjątkowo wysoka i wyniosła 61,6%. Jest to zatem prawdziwe zwycięstw demokracji.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.