Polska

Polska kolej magnetyczna

Zaprezentowano prototyp polskiej kolei magnetycznej – Magrail – skonstruowanego przez polski start-up Hyper Poland. Nowa technologia została sprawdzona i zademonstrowana w skali 1:5.

Pociąg, który nie jedzie, a sunie w powietrzu dzięki zjawisku lewitacji magnetycznej, nie generuje zanieczyszczeń do środowiska i porusza się z maksymalną prędkością ponad 400 km/h. Magrail wykorzystuje: lewitację magnetyczną, silnik liniowy, specjalny mechanizm nachylania.

Zespołowi inżynierów z Hyper Poland udało się stworzyć prototyp pojazdu w skali 1:5, którego możliwości zostały zaprezentowane w warszawskiej Soho Factory. Podczas pokazu pociąg osiągnął prędkość około 50 km/h, przyspieszenie 6 m/s2 i opóźnienie 15 m/s2.

Przedstawiony 22 października demonstrator Hyper Poland umożliwił pomyślne wykonanie testów następujących podsystemów:

 • lewitacji i napędu:
  – sprawdzenie zgodności parametrów lewitacji oraz silnika liniowego z modelami numerycznymi,
  – testy kompatybilności elektromagnetycznej,
  – testy przeciążeniowe silnika,
  – testy dynamiczne.
 • elektroniki:
  – testy komunikacji,
  – testy pracy czujników.
 • mechaniki:
  – testy integralności konstrukcji pojazdu oraz toru

Wdrożenie kolei magnetycznej w Polsce

Magrail jest systemem kolei magnetycznej, który wykorzystuje istniejące korytarze transportowe kolei konwencjonalnych. Zarówno pociągi konwencjonalne, jak i pojazdy lewitujące magnetycznie mogą używać tego samego toru kolejowego wymiennie. System może być w pełni zintegrowany z istniejącą infrastrukturą kolejową bez konieczności wprowadzania zmian w klasycznym taborze kolejowym. Kolei magnetyczna będzie mogła poruszać się po istniejącej już infrastrukturze z prędkością nawet do 415 km/h – czyli znacznie szybciej niż Pendolino na polskich torach.

„Zamiast inicjować w tych krajach budowę kolei dużych prędkości, można od razu zainstalować technologię magrail na istniejącej infrastrukturze i tym samym przestać odstawać od zachodnich sąsiadów. Tym bardziej, że zmodernizowanie torów i dostosowanie ich do kolei magnetycznej kosztuje około 6 do 8 milionów euro, czyli jest o co najmniej połowę tańsze niż wybudowanie linii dużych prędkości” – przekonują członkowie zespołu.

Perspektywy rozwoju Magrail

Zainteresowanie projektem polskiego startupu wyrażają koleje europejskie m.in. z Włoch, Niemiec czy Holandii, a nawet z zupełnie innej części świata, np. Indii.

Dzięki m.in. crowdfundingowi oraz grantowi badawczemu przyznanemu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, start-up „Hyper Poland” mógł poświęcić kilkanaście milionów złotych na prace badawczo-rozwojowe nad napędem i zawieszeniem systemu magrail oraz przygotowanie pierwszych testów. W najbliższym czasie na terenie należącym do Instytutu Kolejnictwa, w dolnośląskim Żmigrodzie, powstanie pierwszy, około 500-metrowy, tor testowy, po którym będzie się poruszać pełnowymiarowy prototyp pojazdu Magrail. Na tym odcinku będzie mógł osiągnąć prędkość do 300 km/godz.

Podczas prezentacji prototypu Magrail obecny był Mark Loughran, Dyrektor Generalny polskiego oddziału Microsoft.

„Najpierw pojawiło się marzenie założycieli Hyper Poland, żeby zrewolucjonizować sposób, w jaki podróżujemy. Potem dzięki ogromnemu talentowi, bogatej wiedzy i najnowszym technologiom idea rozwinęła się w realny projekt, którego prototyp możemy podziwiać podczas dzisiejszej prezentacji. Microsoft od samego początku towarzyszy tej młodej spółce w błyskawicznej podróży w kierunku sukcesu biznesowego. Hyper Poland jest beneficjentem globalnego programu Microsoft for Startups wspierającego najbardziej obiecujące firmy technologiczne na świecie, w ramach którego otrzymał grant w wysokości 120 000 USD do wykorzystania w Azure. Jestem pod ogromnym wrażeniem odwagi i determinacji polskich innowatorów technologicznych, którzy przyczyniają się do rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej” – mówił Mark Loughran.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.