Powiedzieli

Kwieciński: OZE ma być podstawą polskiej energetyki

Przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju i General Electric podpisali w poniedziałek list intencyjny o współpracy strategicznej w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE). Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że liczy zwłaszcza na współpracę przy energetyce wiatrowej i gazowej.

Polska chce, by odnawialne źródła energii, w szczególności morskie farmy wiatrowe, były podstawą energetyki. Wartość inwestycji w offshore może wynieść nawet 100 mld złotych. Liczymy na ściślejszą współpracę w sektorze energetycznym, zwłaszcza przy wykorzystaniu gazu i źródeł odnawialnych, w tym energetyki wiatrowej – lądowej i morskiej. W przyszłości OZE ma być podstawą polskiej energetyki i chcemy wykorzystywać doświadczenie General Electric w nowych technologiach. Zależy nam na tym, by jak największa wartość dodana przy tego typu projektach była realizowana przez polskie firmy, w tym przez małe i średnie przedsiębiorstwa” – powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

W rozwoju inwestycji w OZE Polska chce skorzystać z doświadczeń i technologii amerykańskiego koncernu GE.

„Zależy nam, aby współpraca dotyczyła nie tylko dużych projektów, ale również z małymi i średnimi firmami w Polsce. Szczególnym obszarem w OZE jest energetyka wiatrowa. Nie ukrywamy, że chcemy ją rozwijać, w szczególności morską energetykę wiatrową. Widzimy, że w obszarze offshore polskie firmy zacieśniają współpracę między sobą; przykładem jest PGE i PKN Orlen. Budowa jest na potężną skalę. Może mieć znaczący wkład do naszego miksu energetycznego ale również w inwestycje. Projekt polskiego offshoru może kosztować 100 mld złotych.” – mówił Kwieciński.

Zgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski w 2040 roku OZE stanowić będzie główne źródło produkcji energii elektrycznej w Polsce. Obecnie jest finalizowana szczegółowa umowa między Agencją Rozwoju Przemysłu i General Electric, która określi zakres dalszych działań w zakresie OZE.

Głównym celem umowy jest zbudowanie partnerstwa pomiędzy rządem polskim a General Electric w obszarach zrównoważonej transformacji energetycznej. W ramach wsparcia projektu budowy morskich farm wiatrowych obie strony porozumienia wyraziły chęć zapewnienia w Polsce technologii turbin wiatrowych, które pozwalają obniżyć koszty związane z tym sektorem energetyki.

 

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.