Powiedzieli

Emilewicz: „Państwo powinno zachęcać seniorów do dłuższej pracy”

Jadwiga Emilewicz skomentowała kwestie wieku emerytalnego, który rząd PiS obniżył do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Zmiany wieku emerytalnego na pewno nie będzie, ale modele zachęt czy benefitów w ramach “srebrnej ekonomii” na pewno będziemy starali się rozważać. Stawiamy diagnozę i zdajemy sobie sprawę, jak wygląda rynek pracy w Polsce, który szuka pracowników. Dzisiaj gotowych rozwiązań nie mamy; pracodawcy sygnalizują, że ten rynek jest jednym z największych dzisiaj dla nich wyzwań. Pewnie w nowej kadencji, nowy rząd, będzie się musiał tymi tematami także zająć.”

Minister wyjaśniła, że aktywność zawodowa w Polsce jest wysoka – mówimy o ok. 72 proc. aktywnych zawodowo w okresie między 20 a 65 rokiem życia. Minister przyznała, że średnia europejska jest nieco wyższa.

„Czeka nas bardzo trudna rozmowa na temat świadczeń emerytalnych, którą myślę, że musimy przeprowadzić na Radzie Dialogu Społecznego. Dziś widzimy, że nasze życie bardzo się wydłuża. Okres, kiedy nie pracujemy, a kiedy pobieramy świadczenia, zaczyna się zrównywać. Okresu, kiedy pobieramy świadczenia zaczyna być tyle samo ile tego, kiedy pracujemy. Państwo powinno zachęcać seniorów do dłużej pracy, niż pozwala obecnie wiek emerytalny”.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.