Ważne

Exposé Premiera: Wyrównywanie nierówności społecznych i strategia demograficzna

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił swoje exposé na kolejne cztery lata rządu. Mówił, że „celem celów” jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia w Europie. – „To marzenie milionów Polaków” – stwierdził. Dodał, że jeśli będzie trwała modernizacja, to przed nami najlepszy czas dla Polski. Zapewnił, że udaje się radzić z nierównościami społecznymi. – „W ciągu czterech lat udało nam się sprawić, że poziom nierówności jest w Polsce niższy niż we Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii” – mówił.

„Polacy powierzyli PiS zadanie budowy polskiego państwa dobrobytu. Otrzymaliśmy od Polaków silny, demokratyczny mandat. Polakom wraca wiara w sens polityki. Polityka jest obietnicą. Obietnicą lepszej przyszłości. Od naszych decyzji zależy, czy Polska znajdzie się  wśród państw, które będą kształtować nowy porządek, czy ktoś ustali go za nas” – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas swojego exposé.

„Musimy dalej pracować na naszą pozycję w globalnej sieci nowoczesnych gospodarek. Musimy też wystrzegać się pułapek. Wolny rynek, na którym nie ustanowiono uczciwych reguł konkurencji, szybko ulega wynaturzeniu. Prawo rozwoju ulega wtedy prawu siły. Widzimy wiele przejawów globalnej niesprawiedliwości” – mówił Morawiecki.

Strategia demograficzna

Chciałbym, aby w nadchodzącej kadencji powstała i zaczęła działać wielka strategia demograficzna. Możemy być za 20 lat znacząco większym narodem. Strategia demograficzna i strategia wielkiego powrotu, powrotu Polaków do ojczyzny – wszystkich. Nie ma zdrowego rozwoju bez solidarności. Nie zapominamy o emerytach, o seniorach, o słabszych, o niepełnosprawnych. Będziemy kontynuować wypłatę 13 emerytury. Chcemy zadbać o aktywność seniorów i łagodzić samotność jesieni życia” – zapowiedział premier.

Rodzina jest i musi pozostać fundamentem społeczeństwa. Dziś rodzina jest przez niektórych traktowana jak przeżytek. Im głośniej się mówi o nowych modelach rodziny, tym bardziej pewne, że chodzi o mniejszościowe eksperymenty i mniejszościowe eksperymentalne rozwiązania. Nie zgadzamy się, by wyjątki określały, co jest normą” – stwierdził Morawiecki.

Równość w miejscu pracy

Premier podkreślił, że jego rząd wzmacnia rodzinę i docenia pracę kobiet.Jako pierwsi podjęliśmy program ogromnych prorodzinnych transferów społecznych. Jako pierwsi konkretnie odpowiedzieliśmy na problem nieopłacanej pracy kobiet, które wychowywały co najmniej czwórkę dzieci” – powiedział szef rządu.

Równość w miejscu pracy jest wartością, o którą będziemy mocno zabiegać. Bo jeśli za taką samą pracę nasze mamy, żony, córki dostają niższe wynagrodzenie niż mężczyźni, to nie jest to normalne. Będziemy dążyć do sprawiedliwej zasady: taka sama płaca, za taką samą pracę – powiedział Morawiecki.

Pełne wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego:

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.