Gospodarka

Mały ZUS Plus

„Mamy już pierwszą ustawę, którą zapowiedzieliśmy na pierwsze 100 dni rządu. Mały ZUS Plus, który przewiduje obniżenie i uzależnienie wysokości składek najmniejszych firm od ich dochodów – powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Z nowego rozwiązania będzie mogło skorzystać ponad 300 tysięcy mikrofirm, których przychód za poprzedni rok nie przekraczał 120 tys. zł, a miesięczny dochód – ok. 6 tys. zł. Chęć korzystania z Małego ZUS-u plus będzie można zgłosić do końca stycznia, a nie, jak dotychczas, w ciągu 7 dni od 1 stycznia. Szacowany koszt nowych regulacji dla finansów publicznych to ok. 1,3 mld zł rocznie.

„Te rozwiązania pomogą rozwinąć skrzydła przedsiębiorcom. Chcemy pomagać polskiemu kapitałowi, aby był on podstawą naszego modelu gospodarczego. Pomoc dla małych polskich przedsiębiorców to normalność, o której mówimy” – oznajmił.

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że dzięki rozszerzeniu Małego ZUS-u najmniejsi przedsiębiorcy każdego miesiąca zaoszczędzą średnio po kilkaset złotych. Przykładowo, przedsiębiorca, którego miesięczny przychód w 2019 roku wynosił średnio 7 tys. zł, a dochód – 3 tys. zł, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 474 zł miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – mówiła.

„Jest to rozwiązanie, które łączy przychód i dochód. Mamy kategorię wejścia do systemu przychodową, ale składkę na ubezpieczenia społeczne płacimy proporcjonalnie od dochodu” – wyjaśniła.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.