Powiedzieli

Cieszyński: Bezlimitowy dostęp do znacznie szerszego zakresu badań

Wciąż ogromną bolączką pacjentów są kolejki do lekarzy i brak leków.

„Planujemy rozszerzyć program, z którym ruszyliśmy w tym roku, czyli dostępu bez limitu do szerokiego zakresu specjalistycznych badań: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i zabiegi usunięcia zaćmy. W tej kadencji wprowadzimy bezlimitowy dostęp do znacznie szerszego zakresu badań, do całej specjalistki” – zapewnił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Jak dodał, ogromnym problemem w Polsce jest też brak dostępu do informacji, dlatego zachęca do korzystania z infolinii Rzecznika Praw Pacjenta.

„Zleży nam na tym, żeby tak dobre efekty jak udało się osiągnąć w trzech wymienionych zakresach rozszerzyć na kolejne badania. W celu ułatwienia dostępu do takich porad zaproponowaliśmy szereg usprawnień m.in. całodobową infolinię NFZ” – wyjaśnił. Dodał, że w wielu placówkach są dostępne te same badania np.: usunięcie zaćmy, ale okres oczekiwania jest różny. Obywatele często nie posiadają odpowiedniej wiedzy, w których szpitalach kolejki są mniejsze. Ten problem ma rozwiązań infolinia: 800 190 590.

 

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.