Ważne

Kaczyński: Polska według wskaźnika Giniego zajmuje jedno z najlepszych miejsc w Europie

„Ostatnie cztery lata rządów PiS pokazały, że jest możliwa zmiana, że życie Polaków może być lepsze. Właśnie te zmiany, które nastąpiły w ciągu ostatnich czterech lat, pozwalają stworzyć dobrą podstawę społeczną i ekonomiczną. Możemy się szybko rozwijać i zrealizować cele, które przed sobą stawiamy” – mówił Prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes mówił o możliwościach uzyskania europejskiego poziomu życia.

„Dogonienia przeciętnej w Unii Europejskiej przy zachowaniu dobrej sytuacji społecznej. Obecnie Polska, według wskaźnika Giniego określającego poziom różnic społecznych, zajmuje jedno z najlepszych miejsc w Europie. To jest bardzo dobra sytuacja, która tworzy konkretne możliwości psychospołeczne – zauważył.

Kaczyński zaznaczył, że warunkami dalszego rozwoju są: dobra polityka, połączenie przedsiębiorczości z funkcjonowaniem państwa w gospodarce oraz stabilizacja i ciągłość władzy. Prezes PiS mówił, że warunkiem rozwoju jest współpraca międzypartyjna.

„Podam przykład Irlandii, w której przedstawicielu dwóch ugrupowań toczyli zaciekłe, a nawet krwawe spory, ale mając na uwadze dobro ojczyzny, doszli do porozumienia. Irlandia przez dziesięciolecia była biednym krajem zachodniej Europy. W pewnym momencie te dwie partie postanowiły to zmienić – porozumiały się, odpowiednio ukształtowały kraj, także pod względem administracyjnym, tak by uzyskać jak najwięcej funduszy z Unii Europejskiej, i prowadziły bardzo rozsądną politykę gospodarczą i dialog społeczny. Efekt jest taki, że dzisiaj Irlandia jest jednym z dwóch najbogatszych krajów UE, daleko przed Anglią, Francją czy Niemcami” – mówił Kaczyński.

Przy czym prezes PiS dodał, że rząd będzie dalej kontynuował swój program niezależnie od tego, czy opozycja zgodzi się wejść z nim we współpracę.

„Członkowie obu irlandzkich partii, które tak ostro ze sobą walczyły – to była w istocie najpierw jawna, a potem ukryta wojna domowa – byli gorącymi patriotami i tym, co ich później połączyło i doprowadziło do zakończenia walk frakcyjnych, był właśnie patriotyzm. W sytuacji, jaka jest obecnie w Polsce, mam pewne wątpliwości, czy jest do powtórzenia finał irlandzkiego scenariusza” – skomentował.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.