Ważne

Morawiecki: „Polityka klimatyczna Unii Europejskiej jest w samym rdzeniu polityki gospodarczej”

„Chcemy, by najbliższy czas stał pod znakiem wielkich cywilizacyjnych projektów, które przesuną nasz kraj w stronę najlepiej rozwiniętych gospodarek Europy. Porządna sieć dróg lokalnych i autostrad, potężna rozbudowa połączeń kolejowych, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, powstanie rurociągu Baltic Pipe, przekop Mierzei Wiślanej czy modernizacja szkół i szpitali – nie słowa, lecz czyny są i mają być siłą rządu PiS” – mówił w wywiadzie dla Gazety Polskiej premier Mateusz Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę na dwa czynniki, które odegrały największą rolę przy zmianach struktury w nowym rządzie Prawa i Sprawiedliwości. To jak najlepsza organizacja pracy, sprawność instytucji i wdrożenie programu reform administracji państwowej oraz sprostanie nowym wyzwaniom, aby skutecznie odpowiadać na aspiracje Polaków i skutecznie odnajdywać się w ramach unijnych priorytetów. Według premiera wyzwaniami są: polityka klimatyczna, negocjacje kolejnej perspektywy budżetowej w Unii oraz przebudowa instytucji państwa, by stały się one maksymalnie efektywne w realizowaniu naszych ambitnych celów gospodarczych.

„Musimy mieć świadomość jednego – polityka klimatyczna Unii Europejskiej jest w samym rdzeniu polityki gospodarczej. Mogę mieć swoje zdanie na tematy klimatyczne, i mam, ale ostateczny kształt tej polityki zdecyduje o konkurencyjności gospodarek poszczególnych państw unijnych nie na lata, lecz na dekady. A negocjacje w obszarze polityki klimatycznej będą dla nas trudniejsze niż te dotyczące unijnego budżetu” – tłumaczył Morawiecki.

Premier podkreślił, że bez względu na charakter, genezę i nasilenie zainteresowań zmianami środowiska naturalnego, klimat i polityka klimatyczna Unii są realnymi zjawiskami politycznymi i musimy je uwzględnić w swoich działaniach. „Bo przecież musimy skutecznie walczyć o interes naszego kraju, o jego bezpieczeństwo energetyczne, ekonomiczny i społeczny wymiar projektowanych zmian. Dlatego chcemy, żeby polityka klimatyczna była sposobem na skok technologiczny w polskiej energetyce. Jeśli drogą do naszej energetycznej samowystarczalności mają być nowe technologie, to należy je wdrażać i wykorzystywać maksymalnie ich potencjał– dodał.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.