Zagranica

Kamiński: „Polska, tak jak Stany Zjednoczone, mówi wyraźnie o zagrożeniu chińskim”

„Wiele elit politycznych europejskich w wielu krajach udaje, że nie widzi zagrożenia ze strony Chin. Polska nie jest takim krajem. Polska, tak jak Stany Zjednoczone, mówi wyraźnie o zagrożeniu chińskim. Byliśmy jednym z pierwszych krajów w ostatnich latach, który doprowadził do aresztowania chińskiego szpiega, udającego menadżera w znanej firmie Huawei” – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych.

Minister Mariusz Kamiński wygłosił przemówienie w Wilson Center w Waszyngtonie, a następnie odpowiadał na pytania uczestników spotkania. Jeden z wątków dotyczył Państwa Środka i chińskiego zagrożenia.

Chińczycy działają niezwykle cierpliwie i długofalowo. Wspomniałem w swoim wystąpieniu o tym, że bardzo często horyzont, jeżeli chodzi o doktrynę bezpieczeństwa w wielu krajach europejskich, kończy się z końcem kadencji. To jest kompletna nieodpowiedzialność. Wielu polityków europejskich widzi tylko i wyłącznie koniec swojej kadencji i nic więcej. Oni są zupełnie bezradni wobec Chińczyków, którzy działają na wiele lat, z długoletnią, długofalową strategią – stwierdził.

Minister stwierdził, że dla biedniejszych krajów europejskich Chiny są atrakcyjne, bo oferują inwestycje, a nie dyktują bieżących warunków politycznych. „Wydaje im się, że to jest bezpieczny kapitał, konkurencyjny kapitał, bo nie ma bezpośredniego, szybkiego stawiania warunków politycznych” – dodał.


Kamiński zwrócił uwagę, że część państw europejskich widzi właśnie tani kapitał, duże inwestycje, zapominając, czym są Chiny. Podkreślił, że jego zdaniem dalej jest to państwo komunistyczne, w którym rządzi partia komunistyczna. „Kiedy byłem w czerwcu w Waszyngtonie i miałem możliwość i wielką przyjemność rozmawiać o sprawach chińskich z szefową CIA Giną Haspel, powiedziałem jej, że ja będę do końca życia pamiętał, kiedy jako młody student walczący w ramach Solidarności o wolną Polskę, w tym samym czasie na placu Tiananmen w Pekinie komunistyczne władze chińskie masakrowały moich rówieśników. Nic się nie zmieniło, to są dalej te same władze, to jest ta sama partia komunistyczna” – stwierdził szef polskiego MSWiA.

Minister poruszył równie temat zamieszek w Hongkongu. „Kiedy widzimy demonstracje w Hongkongu w imię wolności i demokracji, każdy z nas w tyle głowy ma, że za chwilę zaczną mordować tych demonstrantów. Kiedy słyszę, że Chiny mają technologie chińskie i firmy chińskie mają być atrakcyjnym partnerem dla rozwoju technologii 5G na świecie, to ogarnia mnie przerażenie, jak bezmyślni są ludzie, którzy godzą się na takie rzeczy” – powiedział. Dodał również, że wprowadzanie technologii 5G przez chińskie firmy na zasadzie poważnego ich wejścia jest potwornym ryzkiem, jest potworną nieodpowiedzialnością.

Kamiński podkreślił, że polski głos w Europie w tych sprawach jest dosyć osamotniony. Wyraził również swoją obawę odnośnie tego, co się dzieje w Europie Zachodniej, w państwach starej Unii, jak bezrefleksyjnie dopuszczają chińskie technologie i chińskie firmy do serca systemu związanego z bezpieczeństwem, bezpieczeństwem ich obywateli. „Chińczycy prędzej czy później, jeżeli się to państwo nie zmieni, a nic na to nie wskazuje, żeby się zmieniło, będą stawiali warunki polityczne. Może za 10, może za 15 lat, ale my jako politycy musimy myśleć odpowiedzialnie o tym, co się będzie działo w naszych krajach za 10, 15 i 50 lat, a nie tylko za 2, 3 ,4 lata, kiedy kończy się kadencja mojego rządu” – zakończył koordynator służb specjalnych.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.