Ważne

Morawiecki: „Jeszcze nigdy normalność nie była sprawą tak priorytetową, jak jest dzisiaj”

„Naszym celem jest polskie państwo dobrobytu. Polska, w której żyje się Rodakom na co dzień godnie i coraz bardziej wygodnie. A nade wszystko: spokojnie. Normalnie. I w obliczu wyzwań, które przed nami, i zjawisk, które wszyscy dostrzegamy, mogę z całą mocą podkreślić: jeszcze nigdy normalność nie była sprawą tak priorytetową, jak jest dzisiaj – mówił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Gazety Polskiej.

Szef rządu podkreślił, że normalność, o której mówił w expose, to nic innego jak zdolność i chęć państwa polskiego do realizacji najśmielszych, a nie najmniejszych celów. Dodał, że jako państwo wchodzimy nie tylko w nową kadencję, lecz także w nową dekadę. „Chcemy, by najbliższy czas stał pod znakiem wielkich cywilizacyjnych projektów, które przesuną nasz kraj w stronę najlepiej rozwiniętych gospodarek Europy. Porządna sieć dróg lokalnych i autostrad, potężna rozbudowa połączeń kolejowych, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego – tu chcemy, żeby za 10 lat do tego zarówno infrastrukturalnego, jak i geograficznego serca Polski każdy mógł dojechać w maksimum trzy godziny, nawet z najodleglejszego regionu Polski” – mówił.

Wśród innych projektów premier wymienił: rurociągu Baltic Pipe, przekop Mierzei Wiślanej oraz modernizację szkół i szpitali. Dodał, że to nie słowa, lecz czyny są i mają być siłą rządu Prawa i Sprawiedliwości. „Tak, będziemy dalej modernizować kraj. Mocniej niż przez pierwsze cztery lata. Nie łatać, ale rozwijać przemysł i włączać się w nową rewolucję cyfrową, która zadecyduje o rozdaniu gospodarczym na najbliższe dekady” – podkreślił.

Według premier Polskie państwo dobrobytu to więc nie tylko wydatki społeczne, lecz także odpowiedzialna wizja tego, jak ma się rozwijać gospodarka. Dodał, że podstawą są pewne wartości oraz że PiS buduje swoją politykę wokół rodzin, które stanowią punkt wyjścia ich działalności. „Eksperymentowanie zostawiamy populistom i ideologom. W sztuce rządzenia zideologizowane eksperymentowanie jest drogą na manowce. My twardo stąpamy po ścieżce rozwoju i normalności– mówił.

Szef rządu podkreślił, że od poprzedników i dzisiejszych konkurentów politycznych nowy rząd różni się m.in. bardziej demokratyczna polityką gospodarczą, która jest adresowana do szerokich rzesz społecznych, przez to bardziej sprawiedliwa i równościowa. Dziś w Europie trzeba być silnym i gospodarczo, i tożsamościowo. Graczom z kompleksami, bez własnego zdania, grozi marginalizacja – podsumował.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.