Zagranica

Łotwa: Rosja wchłonie Białoruś do 2024.

W hiszpańskim dzienniku „ABC” – Edgars Rinkeviczs – minister spraw zagranicznych Łotwy ocenił, że w najbliższym czasie dojdzie do połączenia Białorusi z Rosją. Zaznaczył, że jego kraj nie widzi możliwości pełnienia roli pomostu między UE a Kremlem. Łotwa nie obawia się skutków wycofania się z traktatu INF, ponieważ to Moskwa go wcześniej złamała, co oznacza, że rosyjskie rakiety i tak były umieszczone w pobliżu Łotwy… Zakres negatywnego działania Kremla widoczny jest również w Hiszpanii. Metody używane przez Moskwę do podsycania separatyzmu katalońskiego nazwał wysublimowanymi.

W opublikowanym  wywiadzie Edgars Rinkeviczs oświadczył, że informacje o możliwym połączeniu Białorusi z Rosją nie są plotkami.
“To proces, którego finalizacji powinniśmy się spodziewać niebawem. Białoruś i Rosja są już zbliżone do siebie pod względem politycznym. Niektórzy oczekują, że ich zjednoczenie może nastąpić w 2024 r., kiedy dobiegnie końca kadencja prezydenta Rosji Władimira Putina…

Rinkeviczs zdystansował się od – jak stwierdził – lansowanego przez niektórych europejskich polityków pomysłu pełnienia przez kraje bałtyckie roli pomostu między Rosją a UE. – W latach 90. istniała pewna obsesyjna idea, że kraje bałtyckie powinny stanowić taki pomost w dziedzinie finansowej i logistycznej. Po 2014 r. nie jest to już realne. Mamy być silna częścią UE i tylko w tej roli układać sobie stosunki z Rosją. Niezbędna jest obecność  wojsk NATO w pobliżu rosyjskiej granicy. Ma ona charakter obronny, a zarazem służący wyperswadowaniu agresorowi ataku po tym, gdy faktem stała się nielegalna aneksja przez Rosję Krymu oraz inwazja na wschód Ukrainy.

Szef łotewskiego MSZ usprawiedliwił też USA z wycofania się z traktatu INF o likwidacji pocisków pośredniego i średniego zasięgu. Wskazał, że pierwsza postanowienia tej umowy złamała Moskwa: “Nie jesteśmy przestraszeni z tego powodu, ponieważ pociski rakietowe są już w obwodzie królewieckim. Pociski te otaczały terytorium naszego kraju jeszcze przed wycofaniem się USA z traktatu”

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.