Społeczeństwo

Morawiecki: Nasza propozycja ma zapobiec chaosowi w sądownictwie

Premier Mateusz Morawiecki pytany o planowaną reformę w sądownictwie powiedział, że “żadne poważne państwo nie mogłoby sobie pozwolić na to, że jedni sędziowie kwestionują możliwość powoływania oraz wydawania wyroków i podejmowania decyzji przez innych sędziów. Projekt PiS ma zapobiec chaosowi w sądownictwie.

“Zastanówmy się – mówił premier – czy jakieś poważne państwo, na przykład Zachodniej Europy mogłoby sobie pozwolić na to, że jedni sędziowie kwestionują możliwość powoływania oraz wydawania wyroków i podejmowania decyzji przez innych sędziów, do jakiego stanu taka sytuacja by prowadziła? Taka sytuacja prowadziłaby do stanu chaosu w sądownictwie i żadne poważne państwo oczywiście na coś takiego sobie nie może pozwolić. W związku z tym warto, żeby przypomnieć środowisku sędziowskiemu, jakie standardy panują w Europie Zachodniej. W Europie Zachodniej – na której bazujemy nasze zmiany, zmiany które się teraz pojawiły, jako propozycja w Sejmie, a przede wszystkim w oparciu o ustawę niemiecką i ustawę francuską – otóż tam panują zdecydowanie zasady apolityczności sędziów“.

Według premiera Morawieckiego warto też sięgnąć do zapisów niemieckich ustaw i francuskich, gdzie – jak mówił – „konsekwencje dyscyplinarne poszły dużo dalej. W Niemczech na przykład są konsekwencje również karne. U nas te propozycje tak daleko, jak niemieckim nie idą, i tak daleko, jak francuskie również nie idą, natomiast zdecydowanie musimy zabezpieczyć porządek w ramach wymiaru sprawiedliwości. Jeśli można mieć wątpliwość co do statusu niektórych sędziów, czy grup sędziów, to „chyba przede wszystkim do tych, którzy powołani zostali przez Radę Państwa PRL, W związku z tym Rada Państwa tamtych czasów powołująca sędziów, to jest organ – zdaniem niektórych sędziów – właściwy. Natomiast Krajowa Rada Sądownictwa powołana w pełnej zgodzie z konstytucją, a nawet w większej zgodzie z konstytucją, niż poprzednia inkarnacja KRS, jest niewłaściwa. No szanowni państwo, ja takiej logiki nie pojmuję. Myślę, że wszyscy obywatele RP coraz więcej się zastanawiają i powinni się zastanowić nad tym, jaki jest rzeczywiście status sędziów powołanych przez Radę Państwa PRL“.

Z kolei rzecznik rządu informując, iż głosowanie nad projektem ws. sędziów przewidziane jest na najbliższym posiedzeniu Sejmu dodawał: „Musimy zabezpieczyć porządek w ramach wymiaru sprawiedliwości… Według francuskiej ustawy, sędzia na przykład „nie może się angażować w takie działania, w jakie angażują się niestety niektórzy, nieliczni na szczęście, sędziowie w Polsce. W związku z tym, żeby zapobiec temu chaosowi, zapobiec w jakim sensie też bałaganowi w tym obszarze wymiaru sprawiedliwości, ta propozycja została sformułowana

14 grudnia br. posłowie PiS złożyli w Sejmie obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.