Zagranica

Polonia zyskała swojego przedstawiciela

Premier Mateusz Morawiecki powołał Jana Dziedziczaka na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Jak podkreślił, polski rząd będzie robić wszystko, żeby łączność Polaków z Polską, gdziekolwiek oni są, była jak najbardziej ścisła.

Powołujemy dziś Pełnomocnika, żeby Polska jeszcze lepiej służyła Wam oraz Waszym relacjom z naszym pięknym krajem. Będziemy robić wszystko, jako rząd Rzeczpospolitej, żeby łączność Polaków z Polską, gdziekolwiek oni są – na Wschodzie czy na Zachodzie – była jak najbardziej ścisła, jak najbardziej owocna i żeby świadczyła o tym, że Polska jest w naszych sercach, w naszych umysłach i także w naszej przyszłości” – oznajmił.

Zwracając się do obecnych na uroczystości dzieci, zaznaczył, że są one widocznym dowodem na to, jak piękną kulturę ma Polska.

„Chcemy, żeby gdziekolwiek jesteście, Polska była w waszych sercach, działaniach, czynach, żeby to nie był tylko ślad przeszłości – zaznaczył szef rządu. Dodał również, że wszyscy, którzy czują się Polakami są Polakami, a rząd będzie ich wspierać. Dziękował także Polonii za ich działania na całym świecie.

Z kolei Dziedziczak dziękował za zaufanie premierowi i przedstawicielom Polonii za ich aktywność. „Bądźcie ambasadorami Polski za granicą. Bądźcie obrońcami imienia Polski, bądźcie członkami polskiego lobby w każdym kraju, w którym jesteście. Polska ma oczywiście oficjalną dyplomację, ambasadorów, konsulów, ale tak naprawdę każdy Polak poza granicami jest reprezentantem Polski. – mówił nowy Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą

Jan Dziedziczak to poseł PiS, były wiceminister spraw zagranicznych. Pełni funkcję wiceszefa sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej. Jan Dziedziczak od lipca 2006 do listopada 2007 r. był rzecznikiem prasowym rządu Jarosława Kaczyńskiego. Od 2007 r. był posłem na Sejm VI, VII i VIII kadencji. Obecnie jest posłem IX kadencji z ramienia PiS. W latach 2015-2018 pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych ds. Polonii i Polaków za granicą.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.