Gospodarka

Premier ogłosił budżet na rok 2020

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rząd przyjął budżet na 2020 rok po jego „aktualizacji”. – „Będzie to budżet zrównoważony, będą tam projekty socjalne” – mówił premier.

„W budżecie na 2020 r. będzie i „trzynastka” dla emerytów i 500 plus na każde dziecko. Jestem przekonany, że to najlepszy budżet w ciągu ostatnich 30 lat. Przyjęliśmy waloryzację kwotową emerytur na co najmniej 70 zł” – tłumaczył premier.

Szef rządu zapowiedział, że „trzynastka” dla emerytur będzie wypłacana „zgodnie z harmonogramem”. Rada Ministrów przyjęła również projekt, który jest wsparciem dla seniorów, emerytów i rencistów.

Morawiecki podkreślił, że dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego rząd może przeznaczyć budżet na programy jak „Emerytura Plus” czy rozwój dróg. Zapewnił również, że cała sfera społeczna, bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego jest zabezpieczona w budżecie na 2020.

Wyjaśnił, że udało się przyjąć zrównoważony budżet w dużej mierze dzięki uszczelnieniu finansów publicznych i walki z mafiami VAT. W sferze finansów publicznych będzie jednak „niewielki deficyt”, jak powiedział premier Morawiecki.

„Zdrowy rozwój to taki, który opiera się na dobrej stabilizacji finansowej, a zrównoważony budżet przyczyni się na pewno do powrotów Polaków z emigracji” – podsumował.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.