
Przekop Mierzei Wiślanej
Harmonogram prac budowlanych w ramach przekopu Mierzei Wiślanej został zaakceptowany przez Urząd Morski w Gdyni. Jako pierwsze zostaną przygotowane stanowiska postojowe od strony Zatoki Gdańskiej.
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć ok. 1 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie większych jednostek do portu w Elblągu. Budowa ma potrwać do 2022 roku.
„Trwa grodzenie i niwelowanie terenu. To dosyć duży obszar. Dopiero po wycince można było zobaczyć, jakie jest ukształtowanie terenu i jaka kubatura ziemi będzie musiała zostać wywieziona. Gdy jednak początkowe prace zostaną zakończone, ma się zacząć budowa stanowisk postojowych – na początku od strony Zatoki Gdańskiej. Tak aby można było drogą wodną od strony Zatoki wywozić urobek, ale i przywozić wielkogabarytowe elementy stalowe na budowę. Chodzi o to, by inwestycję prowadzić w jak najmniej szkodliwy i uciążliwy sposób dla mieszkańców” – mówił wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.
Następnie ma być przeprowadzona będzie budowa portu osłonowego oraz falochrony od strony Zalewu Wiślanego. Jak zapewnia wiceminister. W planach budowy jest jak najrzadsze zamykanie drogi wojewódzkiej ze Sztutowa do Krynicy Morskiej. Z uwagi na to dużo prac będzie prowadzonych od strony wody, ale i nocą.
Przekop Mierzei Wiślanej od lat budził kontrowersje. Inwestycję krytykują ekolodzy i część lokalnych włodarzy. Zwolennicy inwestycji przekonują o konieczności wpływania do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich.

