Gospodarka

Podatek cyfrowy w Polsce

„Przedstawiciele polskiego rządu uczestniczą aktywnie w pracach prowadzonych na forum OECD ( przyp. red. The Organisation for Economic Co-operation and Development) w ramach projektu dotyczącego opodatkowania gospodarki podlegającej procesowi cyfryzacji. Polskiemu rządowi zależy na tym, aby wszystkie podmioty działające na rynku były sprawiedliwie opodatkowane – napisał wiceminister finansów Jan Sarnowski w odpowiedzi na interpelację poselską.

Podatek od usług cyfrowych, tzw. podatek GAFA – nazwa pochodzi od pierwszych liter nazw spółek: Google, Amazon, Facebook, Apple – miał wejść w życie już 1 stycznia 2020 roku. Objęte podatkiem miały zostać przychody wszystkich firm cyfrowych świadczących usługi na terenie Polski.

„Dlatego, polski rząd wspiera wszystkie działania, nastawione na ten cel, w tym propozycje dyskutowane na forum OECD czy Unii Europejskiej (w tym koncepcję tzw. unijnego podatku cyfrowego), przykładając jednocześnie uwagę do tego, aby w możliwie największym stopniu propozycje te odzwierciedlały uwarunkowania polskiej gospodarki” – wyjaśniał wiceminister.

Sarnowski zapewnił, że w przypadku, gdy nie uda się opracować głównych założeń nowego podatku na forum OECD, to w grę wchodzi przywrócenie prac na poziomie unijnym.

W marcu premier Mateusz Morawiecki zakładał, że z tytułu nowej daniny do kasy państwa może trafiać rocznie nawet 1 mld złotych. W szczególności, że pozostaje pod wieloma względami wątpliwy brak opodatkowani największych firm cyfrowych. Jednak we wrześniu do Polski przyjechał wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence i podczas wspólnej konferencji prasowej z Andrzejem Dudą ogłosił, że USA „z głęboką wdzięcznością przyjęły odrzucenie” projektu wprowadzenia podatku cyfrowego. Było to o tyle zaskakujące, że wcześniej nie pojawił się temat rezygnacji z opodatkowania gigantów internetowych.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.