Polska

Polska bogaci się na Wiedźminie

Serial Netflixa „Wiedźmin” na postawie powieści Andrzeja Sapkowskiego rozsławił postać Geralta na cały świat. Staje się to podstawą ogromnych zysków zarówno dla samego autora, jak i producenta gry wideo – CD Projekt. Spółka osiągnęła astronomiczną wartość 26,9 mld zł. To więcej niż wart jest Bank Pekao czy ING BSK. Na ostatnich sesjach giełdowych w 2019 roku pobiły swój historyczny rekord, dochodząc do 280 zł.

CD Projekt stał się piątą najdroższą polską spółką notowaną na warszawskiej giełdzie. Przed nim są już tylko PKO BP, PKN Orlen, PZU i Santander Bank Polska. Kurs jej akcji wzrósł o 92 proc. w tym roku.

Gracze z całego świata oszaleli na punkcie historii białowłosego wojownika. Tuż przed końcem roku padł rekord wszech czasów liczby aktywnych użytkowników grających w „Wiedźmina 3”. 94601 według serwisu steamcharts, bazującym na danych platformy steam – taka była liczba grających 29 grudnia. Poprzedni najlepszy wynik to 92268 z maja 2015.

Serial rozsławił na świecie nie tylko grę, ale również serię powieści. Andrzej Sapkowski uplasował się na pierwszym miejscu jako autor książek papierowych i czwarte w książkach elektronicznych na Amazonie. Przegonił zarówno J.K. Rowling, jak i George’a R. R. Martina. Angielska wersja tomu opowiadań „Ostatnie życzenie” w wersji drukowanej już się wyprzedała i czeka na dodruk. Tym samym „Ostatnie życzenie” znalazło się tym samym na liście bestsellerów New York Times.

Biorąc pod uwagę, że Netflix już zapowiedział kolejny sezon serialu, a CD Projekt niechybnie wyprodukuje czwartą część gry video, popularność Sapkowskiego jedynie wzrośnie. Według wszelkich oczekiwań łódzki autor stanie się najbardziej poczytny polskim autorem na świecie.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.