Zagranica

Polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych wstrzymało działania szkoleniowe w Iraku

Ze względów bezpieczeństwa działania szkoleniowe w Iraku zostały zawieszone, jednak misja NATO, w której uczestniczy polski kontyngent wojskowy, dalej trwa – poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, któremu podlegają kontyngenty za granicą.

„Misja NATO w Iraku została zainicjowana przez rząd iracki, a jej celem jest wzmocnienie irackich sił i zapobieżenie powrotowi Państwa Islamskiego. Na tę chwilę, ze względów bezpieczeństwa, działania szkoleniowe w Iraku zostały zawieszone – poinformował rzecznik Dowództwa Operacyjnego mjr Adrian Wołyński.

Polski Kontyngent Wojskowy w Republice Iraku, Jordańskim Królestwie Haszymidzkim, Państwie Katar oraz Państwie Kuwejt liczy do 350 żołnierzy i pracowników.

Sytuacja w Iraku jest napięta po tym, jak w Bagdadzie zginął w amerykański nalocie Kasem Sulejmani – generał dywizji Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i przywódca sił Kuds, nazywany nie tylko „żyjącą legendą” Iranu, ale także drugą, po ajatollahu Ali Chameneim, osobą w tym państwie.

Decyzja o ataku na miała zapaść w wyniku przekonania wywiadu, że Sulejmani planuje ataki na amerykańskich dyplomatów i żołnierzy w Iraku, Libanie oraz Syrii.

Kasem Sulejmani został zabity z 2. na 3. stycznia na piątek w rezultacie amerykańskiego precyzyjnego ataku rakietowego, zarządzonego przez prezydenta Trumpa. W sobotę w Bagdadzie odbywają się uroczystości pogrzebowe. Teheran zapowiedział zbrojny odwet za tę akcję. W związku ze wzrostem napięć na Bliskim Wschodzie Stany Zjednoczone wyślą dodatkowo do tego regionu około 3 tys. żołnierzy ze swej 82. dywizji powietrznodesantowej.

 

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.