Ważne

Rada Gabinetowa w sprawie konfliktu USA-Iran

Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się specjalne posiedzenie Rady Gabinetowej w związku z konfliktem na linii Iran-USA.

„Ta sytuacja jest niepokojąca dla wielu. Monitorujemy zdarzenie. Polska ma dobre relacje z Iranem. Nie ma informacji o niebezpieczeństwie dla naszego kraju. Dzisiaj nie ma bezpośredniego oddziaływania na Polskę i naszych żołnierzy – stwierdził prezydent. Mimo to postanowił spotkać się z rządem i premierem w formule Rady Gabinetowej.

Na doniesienia o śmierci Sulejmaniego nerwowo zareagowały także rynki. Drożała ropa naftowa, której Iran jest jednym z większych producentów. Również na warszawskiej giełdzie pogorszyły się nastroje. W czwartek GPW była najsilniejszym rynkiem w Europie, zyskując ponad 2 proc. W piątek gorzej było tylko na parkiecie w Turcji i Grecji.

W związku z napiętą sytuacją na bliskim Wschodzie swoje posiedzenie zwołała także Rada Północnoatlantycka – najwyższy organ decyzyjny NATO. Zabójstwo generała Sulejmaniego wyzwoliło silne nastroje antyamerykańskie także w Iraku. Parlament Iraku uchwalił w niedzielę rezolucję, wzywającą rząd do podjęcia działań zmierzających do zakończenia obecności w Iraku wszystkich zagranicznych żołnierzy. Na razie nie jest jasne, czy NATO podejmie jakieś decyzje dotyczące obecności personelu wojskowego państw Sojuszu w Iraku.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.