Polska

Morawiecki: „Ustaliliśmy z Prezydentem wspólny harmonogram działań podtrzymujący bezpieczeństwo Polski”

Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem głowy państwa omówiła kwestie związane z niestabilną sytuacją na Bliskim Wschodzie, obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, a także polityką historyczną w relacjach polsko-rosyjskich.

W odniesieniu do sytuacji na Bliskim Wschodzie premier podkreślił, że:  Polska, jako jeden z głównych partnerów NATO, stara się działać na rzecz wspólnego stanowiska Paktu Północnoatlantyckiego, jednocześnie poszukując mechanizmów deeskalacji i pokojowego rozwiązania napięć. Jesteśmy świadomi, że każda iskra może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu, dlatego staramy się łagodzić tą trudną sytuację” – mówił.

Premier poinformował, że w porozumieniu z prezydentem ustalony został wspólny harmonogram działań podtrzymujący bezpieczeństwo Polski i zapewniający stabilność na Bliskim Wschodzie.

„Na Polsce – kraju, który wypełnia swoje obowiązki związane z wydatkami na politykę obronną – ciąży szczególna odpowiedzialność, aby we współpracy z głównymi partnerami, jak USA czy UE, wypracować jak najlepsze podejście do tego konfliktu” – kontynuował premier.

Podczas spotkania poruszono również kwestie obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. W tym kontekście premier zaznaczył, że: chcemy znaleźć najbardziej właściwy sposób upamiętnienia tego tragicznego dnia, jakim jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Podkreślił, że najważniejsze obchody odbędą się w Polsce, 27 stycznia, na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau”.

Kolejnym tematem omawianym podczas Rady Gabinetowej była polityka historyczna w relacjach polsko-rosyjskich w odniesieniu do ostatnich wypowiedzi Prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Premier podkreślił, że są to wypowiedzi, z którymi absolutnie nie możemy się zgodzić, ponieważ w sposób fundamentalny mają zmienić postrzeganie jednego z kluczowych momentów historii świata, czyli momentu wybuchu II Wojny Światowej.

Mówimy stanowcze „nie” kłamstwom historycznym. Dbamy o prawdę, mówimy o roli Polski w czasie II Wojny Światowej i podkreślamy rolę polskiej polityki w dbałości o prawdę historyczną” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.