Społeczeństwo

Polscy hakerzy znowu najlepsi na świecie

Polscy hakerzy najlepsi na świecie. I to drugi rok z rzędu. Polacy okazali się najlepsi wśród najlepszych znawców o bardzo dużych, praktycznych umiejętnościach informatycznych i elektronicznych z bardzo dobrą orientacją w Internecie, znających wiele języków programowania, a także świetną znajomością systemów operacyjnych. Polskie zespoły “Dragon Sector” drugi raz z rzędu są liderem, a “P4” na czwartym miejscu rankingu w międzynarodowych zawodach dotyczących bezpieczeństwa komputerowego CTFtime.

Polskie drużyny znowu udowodniają, skąd pochodzą najlepsi hakerzy świata. Polacy pozostawili w tyle wiele renomowanych ekip pochodzących m.in. z Rosji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Tajwanu, Izraela, Chin czy Korei Południowej. W pierwszej 50-ce rankingu CTFtime znalazł się także inny polski zespół – justCatTheFish, który zajął 25. miejsce.
Michał Kowalczyk z Dragon Sector i Mateusz Szymaniec z P4, maja 24 i 28 lat. Według rankingu CTF time są jednymi z najlepszych hakerów na świecie. Ich wiedzę doceniły wyższe uczelnie, zlecając im naukę studentów, chociaż sami nie mieli wówczas wyższego wykształcenia.

CTF z roku na rok przyciąga coraz więcej chętnych, a także organizatorów oraz sponsorów. Duże firmy informatyczne chętnie wykładają na nie pieniądze. Wśród przykładów należy wymienić Google CTF (Londyn, pula nagród 33 tys. USD), 0CTF/TCTF organizowany przez firmę Tencent (Szanghaj, pula nagród 38 tys. USD), WCTF organizowany przez Qihoo 360 (Pekin, pula nagród 100 tys. USD) oraz Real World CTF (Chaitin Tech, Zhengzhou, pula nagród 100 tys. USD).

W ciągu roku odbywa się około 200 konkursów z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego tzw. CTF-ów, czyli Capture The Flag. Organizacją zajmują się niezależne uniwersytety, firmy i organizacje społeczne. We wszystkich konkursach brało udział łącznie 25 tysięcy drużyn. Większość z konkursów została przeprowadzona przez internet. Jednak w przypadku tych najbardziej prestiżowych turniejów, zespoły spotykały się w Paryżu, Pekinie, Las Vegas, Genewie, na Tajwanie, a także w Warszawie i Krakowie.

W rankingu CTFtime liczą się jednak tylko te największe i najważniejsze konkursy. Wynik w każdym z nich ma znaczenie. W ostatecznym zestawieniu za 2019 rok, grupa Dragon Sector pozostaje liderem rankingu, a p4 spada z ubiegłorocznego trzeciego miejsca na czwarte. Drugie miejsce zdobył zespół Balsn z Network Security Lab Uniwersytetu Tajwańskiego. Natomiast na 3 miejscu znalazł się amerykański zespół PPP, wielokrotny zwycięzca rankingu, związany z amerykańskim Carnegie Mellon University.

 

Udostępnij przez: