Polska

LOT otwiera codzienne połączenia do Chin

“Jeszcze kilka lat temu PLL LOT był na sprzedaż, gdyby nie zmiana rządu zostałby sprzedany. Teraz po raz drugi z rzędu otrzymał prestiżowy tytuł “Najlepszej linii lotniczej Europy Wschodniej” magazynu Global Traveler. To świetna informacja w dniu 90. “urodzin” firmy” – napisał 27 grudnia 2019 r. premier Mateusz Morawiecki. Dziś LOT S.A. potwierdza tą opinię. 15 stycznia 2020 r. z Lotniska Chopina wystartował bowiem pierwszy samolot Polskich Linii Lotniczych LOT do Pekinu-Daxing. Pierwszy Boeing 787 Dreamliner PLL LOT na lotnisko Pekin-Daxing wystartował o godz. 22.40. Lot potrwa 8 godz. 40 minut. Lądowanie w Pekinie o godz. 14.20 czasu lokalnego następnego dnia. Wyloty z Warszawy zaplanowano w poniedziałki, środy, piątki i soboty. Rejsy powrotne z Pekinu we wtorki, czwartki, soboty i niedziele o godz. 16.00 czasu lokalnego. Lądowanie na Lotnisku Chopina tego samego dnia o godz. 18.45 czasu lokalnego.

Dla naszego narodowego przewoźnika lotnisko Pekin-Daxing, to drugie lotnisko w aglomeracji stolicy Chin na jakich lądują samoloty LOT-u. Dzięki temu między Warszawą i Pekinem będzie LOT latać siedem razy w tygodniu – cztery razy na lotnisko Daxing i utrzyma trzy dotychczasowe rejsy na drugie międzynarodowe lotnisko. Inauguracja nowego połączenia do Pekinu Daxing była planowana pod koniec października, jednak ze względu na problemy z silnikami Rolls-Royce’a w samolotach Boeing 787 Dreamliner, została przesunięta na połowę stycznia. Nasz narodowy przewoźnik lata do Chin od 2012 roku, a w 2016 na tej samej trasie operuje linia Air China.

Pekin-Daxing (otwarte we wrześniu ubiegłego roku lotnisko) już dziś nazywane jest najnowocześniejszym wkrótce będzie też największym portem lotniczym na świecie. Docelowo przewidziano na nim siedem pasów startowych, w tym jeden na potrzeby samolotów wojska. Pekin-Daxing został otwarty przez chińskie władze pod koniec września ub. roku. Do 2021 r. ma obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. Jego docelowa przepustowość obliczona jest na 100 mln podróżnych. Wybudowano je kosztem około 11,5 mld dol.

Uruchamiając nowe połączenie z największym i najnowocześniejszym lotniskiem świata Pekin-Daxing, LOT udowadnia, że firma ma stabilną sytuacje biznesową, a nowy kierunek jest swoistą zapowiedzią kolejnych atrakcyjnych połączeń. Mimo problemów z silnikami Dreamlinerów oraz uziemionych maszyn Boeing 737 Max, spółka zamierza podsumować ubiegły rok wynikiem nie gorszym niż 2018.

LOT co roku przewozi ponad 10 mln pasażerów, choć szefostwo spółki nie ukrywa ambicji, by do czasu uruchomienia Centralnego Portu Komunikacyjnego linia obsługiwała 25 mln podróżnych. Rok 2018 LOT zamknął zyskiem operacyjnym na poziomie 209 mln zł, co dało finalnie 45 mln zł zysku netto, i był to trzeci rok z rzędu z dodatnim wynikiem finansowym. Miniony rok ma szansę zakończyć się na podobnym poziomie.

LOT obsługuje ponad 120 kierunków na całym świecie każdego dnia wykonując średnio 350 rejsów. Jako jedyny przewoźnik w regionie oferuje rejsy dalekodystansowe – bezpośrednie do Nowego Jorku, Newark, Chicago, Los Angeles, Miami, Toronto, Pekinu, Tokio, Seulu, Singapuru, Delhi, Kolombo oraz z Krakowa do Chicago, z Rzeszowa do Newark i z Budapesztu do Nowego Jorku i Seulu. Uruchomione dzisiaj połączenie z drugim już pekińskim międzynarodowym portem lotniczym jest zapowiedzią kolejnych atrakcyjnych kierunków.

Według Business Insider Polska PLL LOT chce w przyszłym roku lądować “na 15 nowych lotniskach w stosunku do poprzedniego sezonu letniego, zaś na 9 trasach planowane jest zwiększenie częstotliwości”. Wśród nowych destynacji są miasta w Grecji (Ateny, Santorini, Chania oraz Kos), Meksyku (Cancun), we Włoszech (Rimini), w Chorwacji (Rijeka) czy Albanii (Tirana). O tym, że od 6 czerwca wystartują bezpośrednie loty z Warszawy do Tirany a tydzień później do Rijeki przewoźnik poinformował pod koniec listopada. Jednocześnie LOT zapowiada uruchomienie w maju połączenia z Krakowa do Nowego Jorku, w czerwcu z Warszawy do Waszyngtonu i sierpniu do San Francisco.

Rozwój połączeń LOT-u jest możliwy m.in. dzięki pozyskiwaniu kolejnych samolotów. W maju ubiegłego roku do floty dołączył kolejny Boeing 787 Dreamliner. Do końca 2019 r. flota dreamlinerów, które obsługują trasy dalekodystansowe, zwiększyła się do 15.

W ubiegłym roku Polskie Linie Lotnicze LOT kolejny raz zdobyły tytuł “Najlepszej Linii w Europie Wschodniej” przyznawany co roku przez amerykański magazyn Global Traveler, amerykański magazyn skierowany do menedżerów często podróżujących w USA i po całym świecie. To właśnie czytelnicy Global Traveler, wspólnie z ekspertami, wybierają w każdym roku najlepsze hotele, linie lotnicze oraz programy lojalnościowe. Wyróżnienie przyznane po raz trzeci z rzędu przez amerykański magazyn Global Traveler to dowód na rosnącą popularność LOT-u nie tylko w Europie, ale również w Stanach Zjednoczonych.

Jak mówi prezes Rafał Milczarski: “W ciągu ostatnich czterech lat zanotowaliśmy ponad dwukrotny wzrost, uruchamiając ponad 70 nowych połączeń i pozyskując 40 samolotów. Nieustannie udoskonalamy nasz produkt i zwiększamy ofertę połączeń, także do USA. W ubiegłym roku podróżowało z nami 8,9 mln osób, a w tym pobijemy rekord 10 mln przewiezionych pasażerów. To kolejny dowód na to, że LOT wykorzystuje potencjał regionu poprzez rozwój dwóch hubów w Warszawie i Budapeszcie i staje się liderem przewozów Europy Środkowej i Wschodniej”.

Udostępnij przez: