Gospodarka

Magazyn rezerw węgla

Import węgla do Polski nadal maleje i zgodnie z szacunkami, jego wielkość w 2019 roku była mniejsza o około 3 mln ton w stosunku do roku 2018. Z uwagi na to Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad uruchomieniem magazynu węgla w centralnej Polsce. Ma do niego trafić 1 mln ton surowca.

„W centralnej Polsce powstanie magazyn rezerw węgla energetycznego, do którego trafi surowiec zgromadzony na składach” – powiedział Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych.

Minister wskazał, że w resorcie prowadzone są zaawansowane rozmowy, zarówno ze spółkami wydobywczymi jak i energetycznymi, dotyczące odblokowania zapasów węgla zgromadzonego przy kopalniach.

Efektem takich rozmów ma być stworzenie magazynu rezerw węgla, do którego w najbliższym czasie trafi około 1 mln ton surowca. Magazyn ma zostać zlokalizowany w centrum kraju, co stworzy w razie potrzeby optymalne warunki transportu do różnych części Polski.

„Działania podejmowane przez MAP, wraz z zarządami spółek, zapewnią normalną pracę wszystkich kopalni i zabezpieczą prowadzenie przez nie wydobycia” – wyjaśnił wiceminister.

 

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.