Polska

Innowatorski projekt polskiej “LUXTORPEDY” 415km/h

Gdy cztery lat temu Mateusz Morawiecki ogłaszał projekt modernizacji kolei pod przedwojenną nazwą szybkiego pociągu “Luxtorpeda” nikt nie przypuszczał, iż tak szybko Polacy skonstruują pociąg, który może jeździć nawet 415 km/h po istniejącej infrastrukturze kolejowej! Okazuje się, iż przyszłość transportu kolejowego to może być kolej napędzana wodorem i prowadzona przez autopilota. Ale może też “lewitować” nad torami z prędkością nawet ponad 400 km/h i być produkowana w Polsce. Inżynierowie znad Wisły opracowali nowatorski projekt Magrail, który ma pędzić po już istniejącej infrastrukturze nawet 415 km/h.

Ojcem chrzestnym polskiego projektu jest Elon Musk, który ogłaszając kilka lat temu konkurs na projekt nowego środka transportu – Hyperloop – zainspirował do działania między innymi studentów Politechniki Warszawskiej. Kiedy konkursowy projekt studentów był testowany w SpaceX, w zaciszu ich warsztatu powstawał inny pojazd – tzw. Magrail. Pociągi tego typu wykorzystują koła wyłącznie do przyspieszania i zatrzymywania się. Kiedy osiągną pewien pułap prędkości, zaczynają lewitować na pasywnej poduszce magnetycznej. Co więcej, nie trzeba dla takich pojazdów budować nowej infrastruktury kolejowej. Wystarczy jedynie pewna modernizacja już istniejącej.

Prezes Hyper Poland – Przemysław Pączek mówi: “Po jednej zmodyfikowanej linii kolejowej mogą na zmianę jeździć konwencjonalne pociągi na kołach i pociągi na pasywnej poduszce magnetycznej, które są znacznie szybsze, zużywają mniej energii i mogą znacznie częściej kursować. Modyfikacja polega na domontowaniu pomiędzy szynami konwencjonalnymi silnika liniowego, czyli takiej trzeciej szyny, która zapewnia napęd, hamowanie, i po bokach toru magnetycznego, czyli specjalnie wyprofilowanych płyt, które pozwalają na unoszenie się pojazdu powyżej 50 km/h. To wszystko jest mocowane do klasycznych podkładów kolejowych.”

Jak podaje portal mamstartup.pl, dzięki systemowi Magrail, na torach konwencjonalnych, po których klasyczne składy kolejowe mogą się poruszać do 160 km/h, pociągi magnetyczne będą mogły pędzić z prędkością 300 km/h. Na szybszych liniach, pokroju Polskiej Centralnej Magistrali Kolejowej, Magrail pojedzie nawet ponad 400 km/h.

Harmonogram dla polskiego Magraila wygląda według prezesa Hyper Poland następująco:

  • pierwsza połowa 2021 roku oddanie pełnoskalowego toru testowego;
  • do końca 2022 zakończenie badań i  testów;
  • do końca 2024 pilotaż na dłuższej linii kolejowej (kilkanaście kilometrów lub więcej);
  • rok 2025 końcowy produkt.

Projektem Hyper Poland interesują się od początku koleje europejskie m.in. z Włoch, Niemiec czy Holandii, a nawet z Indii.

Udostępnij przez: