Zagranica

Japonia strategicznym partnerem Polski

Premier Mateusz Morawiecki, podczas dwudniowej wizyty w Japonii na zaproszenie premiera Shinzo Abe zapowiedział przyciągnięcie do Polski nowych inwestorów z tego kraju: “W najbliższych kilku latach w Europie nie będzie większego placu budowy dróg, kolei, lotnisk niż Polska… Współpraca polsko-japońska rozwija się pomyślnie. Japonia jest jednym z głównych partnerów Polski w rejonie Azji i Pacyfiku, naszym partnerem strategicznym. Po rozmowach z japońskimi przedsiębiorcami spodziewam się, że przyciągniemy do Polski inwestycje w wysokości 5-7 mld zł. To dodatkowe tysiące miejsc pracy.”

Podczas wizyty polskiego polityka w Japonii zorganizowano seminaria dotyczące inwestycji bezpośrednich, infrastruktury i energetyki. Premier Mateusz Morawiecki jest przekonany, że rozmowy z lokalnymi biznesmenami przełożą się na konkretne kontrakty. Już obecnie firma Toshiba Carrier Corporation ogłosiła – ustami swojego prezesa Toru Kubo w obecności premiera Morawieckiego – otworzenie w tym roku w Gnieźnie pierwszego europejskiego zakładu produkcyjno-dystrybucyjnego. Wartość inwestycji ma przekroczyć 100 mln zł. Bedzie to pierwsza taka inwestycja w Europie. Inwestycja będzie zrealizowana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W nowej fabryce powstawać będą m.in. klimatyzatory. Toshiba Carrier Corporation produkuje klimatyzatory różnego przeznaczenia (np. do biur, sklepów, budynków, przemysłu), systemy chłodnicze, wentylatory, kompresory. Nowy zakład w Polsce będzie skupiał funkcje dystrybucyjną i produkcyjną. Jak podkreślił PAIH, który wspierał realizację projektu, zakład pozwoli inwestorowi skrócić czas realizacji produktu do dwóch trzecich, obniżyć koszty i wzmocnić ofertę dostosowaną do określonych potrzeb w Europie. Prezes Toshiba Carrier Corporation Toru Kubo podkreślił, że “obecność jego przedsiębiorstwa w Polsce wpisuje się w strategię globalnego rozwoju spółki. Dołożymy wszelkich starań, aby przyczynić się do dalszego rozwoju gospodarczego Polski i Japonii”. Z kolei prezes PAIH Grażyna Ciurzyńska podkreślała, że “PAIH udzieliła Toshibie doradztwa w procesie decyzyjnym. Inwestor rozważał wiele lokalizacji w Europie. O wyborze Polski na miejsce swojej pierwszej europejskiej bazy dystrybucyjno-produkcyjnej zadecydował m.in. wysoki potencjał polskich pracowników i dogodny dostęp do rynków zbytu“.

Premier Japonii Shinzo Abe stwierdził po wizycie premiera Morawieckiego, iż “Japonia traktuje Polskę jako bardzo ważnego partnera w Europie. Rozmawiałem z premierem Morawieckim o współpracy gospodarczej, w tym o budowie nowego lotniska w Polsce i o tak zwanej technologii „czystego węgla”. Rozmawialiśmy także o pogłębieniu współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i o współpracy Japonii z Grupą Wyszehradzką”

Rozmowy z japońskimi przedsiębiorcami i inwestorami, zorganizowanym przez PAIH zgrupowano w trzech sesjach. Dotyczyły one: nowych technologii, infrastruktury i energetyki.

Podczas sesji poświęconej infrastrukturze, premier Morawiecki podkreślał, że Polska jest w fazie ogromnych inwestycji infrastrukturalnych: “W najbliższych kilku latach w Europie nie będzie większego placu budowy dróg kolei lotnisk, Centralny Port Komunikacyjny, który budujemy, niż Polska. Obok istniejących w Europie połączeń, które można, umownie powiedzieć, są skonstruowane na osi wschód-zachód, budujemy teraz połączenia północ-południe. Te projekty mają pełne wsparcie rządu polskiego i pełne wsparcie UE. Na projekty drogowe w ciągu kilku lat przeznaczone zostanie ok. 40 mld dolarów, a kolejowe ok. 20-25 mld dolarów.”

Z kolei wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego – Marcin Horała podkreślał, że CPK cieszy się wsparciem rządu i określił go jako szansę na współpracę polsko-japońską. Wśród głównych obszarów możliwych inwestycji wymienił lotnisko, kolej dojeżdżającą do CPK oraz inwestycje ulokowane wokół CPK. Polska może wiele skorzystać na współpracy z Japonią. “To najwyższe, najnowocześniejsze technologie, wiedza w zakresie organizacji i zarządzania, ale Polska ma też bardzo wiele do zaoferowania stronie japońskiej – możliwości robienia biznesu na skalę, której chyba żaden inny kraj europejski nie może w tej chwili zaoferować.”

Odpowiadając na te propozycje, japoński wiceminister ziemi, infrastruktury, transportu i turystyki Naoki Fujii mówił o japońskich doświadczeniach w zakresie budowy lotnisk czy infrastruktury kolejowej. Przekonywał, że “Polska jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, a Japonia jest zainteresowana inwestycjami infrastrukturalnymi w Polsce. Będziemy współpracować z Polską w realizowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego”.

W trakcie spotkania premier Morawiecki zachęcał japońskie firmy do inwestowania w Polsce i zapewniał, że Polska i Japonia są partnerami strategicznymi: “Chciałbym stanąć tutaj kiedyś z polskimi inwestorami i im dziękować za wielkie inwestycje w Japonii, ale wierzę też w to, że wzajemna wymiana handlowa i inwestycje wzajemne są krokiem w tym kierunku, w kierunku wymiany doświadczeń, wzajemnego zapładniania się myślami, technologiami. Japonię i japońskie firmy traktujemy jako znakomitego partnera w drodze do szybkiego rozwoju wysokich technologii “.

Podczas sesji rozmów z przedsiębiorcami, zorganizowanej przez PAIH i poświęconej energetyce premier Morawiecki powiedział, że “Polska ma “nietypowy mix energetyczny”, ale traktuje go jako szansę. Ocenił, że Polska może przeskoczyć pewne etapy rozwoju, inwestując np. w elektromobilność. W energetyce jesteśmy u progu podjęcia kluczowych decyzji dotyczących atomu, energetyki atomowej. Wiemy, że Japonia jest najbardziej zawansowanym na świecie państwem w zakresie konwersji energii z węgla na gaz – być może to jest technologia, w obszarze której będziemy współpracować z Japonią“.

Obecny na spotkaniu minister klimatu Michał Kurtyka powiedział, że “bliskie jet wspólne rozumienie wyzwań energetycznych dla Polski i Japonii. Bezpieczeństwo energetyczne w XXI wieku będzie oparte nie tylko na dostępie do surowców, ale też na dostępie do opłacalnych technologii. Polska i Japonia wspólnie stoją przed ogromną szansą, ale również przed realizacją naszych zobowiązań międzynarodowych w redukcji emisji i to może doprowadzić nie tylko do powstania nowej przestrzeni inwestycyjnej, nowej współpracy badawczej, ale wręcz strategicznej współpracy pomiędzy Polską a Japonią”.

Z kolei japoński minister gospodarki, przemysłu i handlu Hiroshi Kajiyama powiedział, że “dołoży wszelkich starań, aby pogłębić związki Polski i Japonii. Jednym z kluczowych obszarów możliwej współpracy jest energetyka. Technologia zgazowania węgla przyczyni się do wykorzystania w Polsce węgla w sposób przyjazny dla środowiska. Zaznaczył, że Japonia wspiera także rozwój energetyki jądrowej m.in. przez prowadzenie szkoleń w Polsce. Mam nadzieję, że japońska technologia i wiedza zostaną wykorzystane w polskiej energetyce jądrowej”.

Zapowiedziano, iż  ciągu kilkunastu lat Polska i Japonia zamierzają wspólnie wybudować wysokotemperaturowy reaktor jądrowy HTR. Japonia dostarczy technologii, a Polska infrastrukturę do zbudowania i utrzymania elektrowni. Opracowany wspólnie reaktor będzie mógł być sprzedawany do państw trzecich. Japoński minister gospodarki i przemysłu Hiroshi Kajiyama: poweidział: “Mam głęboką nadzieję, że japońska technologia i know-how dotyczący budowy i utrzymania elektrowni jądrowej zostanie wykorzystany przy realizacji reaktora jądrowego w Polsce. W Japonii szkoliło się dotychczas tysiąc osób z Polski, które zapoznały się z obsługą elektrowni jądrowej.”

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Grzegorz Wrochna, który towarzyszy premierowi podczas wizyty w Japonii powiedział, że “reaktor jądrowy o mocy ok. 200 megawatów będzie spełniał wymagania szybko rozwijającego się polskiego przemysłu, np. przemysłu chemicznego. Polsko-japońskie rozmowy dotyczące budowy reaktora trwają od kilku lat. Japoński reaktor wykorzystuje najnowszą, stosowaną już w Japonii technikę i jest bezpieczny dla otoczenia. W sprawie wspólnej realizacji projektu jest porozumienie między Narodowym Centrum Badań Jądrowych i japońską Agencją Energii Jądrowej.”

Po rozmowach z przedsiębiorcami premier Morawiecki spotkał się też  się z parą książęcą Akishino. Książe Akishino, młodszy brat cesarza Naruhito to następca tronu, syn cesarza Akihito i cesarzowej Michiko.

Na zakończenie wizyty premier Morawiecki powiedział: „Dziś i wczoraj odbyłem wiele rozmów z przedstawicielami japońskiego biznesu. Współpraca i wymiana handlowa między Polską i Japonią rośnie w tempie dwucyfrowym. Wiele z tych rozmów miało zakończyć się sukcesem. Wysoko wykwalifikowana i wykształcona kadra jest magnesem dla japońskich firm. Polska i Japonia stają się dla siebie coraz bliższymi partnerami inwestycyjnymi i gospodarczymi”.

W 2019 r. Polska i Japonia państwa obchodziły stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych. Japonia to trzecia gospodarka świata, obok Chin i Korei Płd. najważniejszy partner strategiczny Polski w Azji. W 2018 roku polsko-japońskie obroty handlowe wyniosły 4,8 mld USD.

 

Udostępnij przez: