Ważne

Morawiecki: “Roczna strata związana z wypływami podatkowymi w UE to 170 mld euro”

Premier Mateusz Morawiecki na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos podczas panelu ekonomicznego mówił o walce z unikaniem opodatkowania.

Według Mateusza Morawieckiego, Polska przed 2015 r. była jednym z krajów najsłabiej ściągających podatek VAT wśród członków Unii Europejskiej, a dziś należy do najskuteczniejszych. Udało się to osiągnąć poprzez zmianę systemu podatkowego, obniżenie podatków dla małych i średnich przedsiębiorstw i jednocześnie próbę wyeliminowania możliwości stosowania niedozwolonych form unikania płacenia podatków” – ocenił szef polskiego rządu.

Wykonaliśmy swoją pracę, a teraz jest szansa, by zmiana została wprowadzona w całej UE – podkreślił premier. „Jeśli chcemy mieć ambitną politykę europejską dotyczącą innowacji i klimatu, to powinniśmy mieć również ambitny budżet” – powiedział Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, wpływy do takiego  budżetu można osiągnąć poprzez wyeliminowanie przynajmniej części nadużyć podatkowych.

Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego roczna strata związana z wypływami podatkowymi z VAT, CIT i PIT w Unii Europejskiej to 170 mld euro.

Szef polskiego rządu krytykował również funkcjonowanie rajów podatkowych. Jak mówił: Są raje podatkowe na świecie, w tym i w Europie. To państwa, które wykorzystują swoją władzę lub nadużywają swoich systemów podatkowych na szkodę innych krajów, musimy to zatrzymać, to nie pomaga Unii Europejskiej w budowaniu zaufania”.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.