Ważne

Morawiecki: „Druga kadencja to realizacja planu odpowiedzialnego rozwoju”

„Druga kadencja, ze względu na cele, które sobie stawiamy, ma inny charakter. Pierwsza kadencja to walka z patologiami i niedoskonałościami III RP. Zbudowaliśmy podstawy godnego życia dla milionów Polaków. Druga kadencja to realizacja planu odpowiedzialnego rozwoju – lepsze drogi, lepsze połączenia kolejowe, także, a może zwłaszcza, na poziomie lokalnym, budowa polskiego kapitału, rozwój krajowych firm i lepszy rynek pracy. Słowem, wyższy poziom życia dla ludzi i zarazem skok cywilizacyjny Polski” – mówił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla „Do Rzeczy”.

Na pytanie o to, czy Polska uzyskała zwolnienie z zasady zastosowania neutralności klimatycznej jedynie do czerwca 2020 roku, szef rządu odpowiedział, że konkluzje, które są podejmowane na Radzie Europejskiej, są ostateczne. „Ich zmiana może odbyć się tylko z udziałem państwa, które w tych konkluzjach bierze udział – w tym przypadku jest to Polska. Ani z tych konkluzji, ani z dyskusji nie wynika, że ma nastąpić zmiana. My natomiast solidarnie wchodzimy w debatę nad szczegółami i mogę zapewnić, że polski wkład w osiągnięcie neutralności ze względu na dużo większy wysiłek, jaki musimy poczynić, będzie daleko wyższy niż przeciętnego obywatela Francji, Niemiec czy Hiszpanii – wyjaśnił premier.

Dodał również, że: „niektórzy jeszcze miesiąc temu twierdzili, że Polska nie będzie miała w ogóle dostępu do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. A to właśnie zostało przez komisję zdementowane i jednoznacznie określone, że nie tylko będziemy mieli dostęp, lecz także udział Polski w tym funduszu będzie proporcjonalnie wysoki, a nawet najwyższy spośród wszystkich państw”.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.