Polska

Kontrakt za 4,6 mld USD na najnowsze samoloty bojowe F35

32 amerykańskie samoloty F-35 trafią do Polski. Dziś polski rząd podpisał umowę w tej sprawie. Jej wartość to 4,6 miliardów dolarów. Pierwsze maszyny otrzymać mamy w 2024 r. (do szkolenia w USA), zaś do kraju F-35 trafią w 2026 roku.  4,6 mld USD czyli wartość kontraktu obejmuje oprócz samolotów, m.in. szkolenia, wsparcie logistyczne i symulatory. Koszt jednego samolotu to ok. 87 mln USD. Podobną cenę płacą wszystkie państwa kupujące F-35 z tegorocznej serii.

Jak powiedział obecny przy podpisaniu umowy premier Mateusz Morawiecki: “Modernizacja armii przyspiesza. […] Oprócz F-16 na naszym niebie pojawią się wkrótce znakomite myśliwce F-35. To spowoduje, że ten cień rosyjskiej dominacji nad tą częścią Europy, nad Rzeczypospolitą, którego pozbyliśmy się trzydzieści lat temu, będzie coraz dalej odsuwał się od Rzeczypospolitej i będziemy z innymi członkami NATO zdolni do coraz lepszego zapewnienia bezpieczeństwa i pokoju.”

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę zakupu 32 samolotów 5. generacji Lockheed Martin F-35A Lightning II. W uroczystości, która miała miejsce w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Kontrakt o wartości 4,6 mld dolarów (ok. 17,8 mld zł) obejmuje również symulatory misji, zapasowy silnik, szkolenie pilotów i obsługo oraz wsparcie eksploatacji.

Zawarta umowa jest efektem przeprowadzonej w krótkim czasie, gdyż w przeciągu około roku, procedury negocjacyjnej w ramach programu Harpia. Bezpośrednim impulsem do decyzji, ogłoszonej przez ministra obrony narodowej była seria katastrof myśliwców MiG-29. Zarówno strona polska, jak i amerykańska dołożyły wszelkich starań, aby procedura i wszelkie formalności przebiegły gładko i w możliwie krótkim czasie. Mimo to udało się uzyskać wartość kontraktu na poziomie 4,6 mld dolarów, zaczynając negocjacje od wartości zawartej w opublikowanym we wrześniu 2019 roku we wniosku FMS wartości 6,5 mld USD.

 • Przedmiotem umowy, oprócz dostawy 32 samolotów F-35A, jest:
  – sprzęt do obsługi naziemnej samolotów oraz wyposażenie pilotów,
  – naziemny system szkoleniowy przeznaczony do wyposażenia baz lotniczych, w tym Zintegrowane Centrum Szkoleniowe i 8 symulatorów misji (Full Mission Simulator),
  – pełne wsparcie logistyczne samolotów oraz pozostałego sprzętu w ramach systemu Global Support Solution (GSS) do roku 2030,
  – informatyczny system zarządzania eksploatacją samolotów F-35,
  – przeszkolenie w USA 24 pilotów, w tym do poziomu instruktora i 90 osób personelu technicznego.

Zakup przez Polskę wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 tworzy możliwości współpracy przemysłowej z polskimi zakładami – zapewnili przedstawiciele koncernu Lockheed Martin produkującego ten samolot.

Wiceprezes Lockheed Martin Aeronautics Erin Moseley zapewniła, że “mimo iż zakup będzie dokonany bez offsetu, o czym zdecydował polski rząd, kontrakt jest także szansą dla polskich przedsiębiorstw. Podpisane w ostatnich dniach porozumienie między amerykańskim koncernem, a Polską Grupą Zbrojeniową dotyczące udziału spółek PGZ w obsłudze i naprawach samolotów F-16 i C-130 Hercules i włączenia polskich zakładów w globalny łańcuch dostaw. Porozumienie dotyczy także współpracy w programie bezzałogowych systemów powietrznych”. Polski przemysł będzie miał szansę konkurować, a dzięki swoim zdolnościom – pracownicy i zakłady są fantastyczni – będzie mógł się ubiegać o dodatkowe zlecenia związane z F-35″.W przypadku F-35, tak jak F-16 i C-130 możliwy będzie udział w wytwarzaniu części. “Jeśli chodzi o bezzałogowe systemy powietrzne, pracujemy nad tym z amerykańskim rządem i czekamy, aż będziemy mogli dać polskiemu przemysłowi tyle okazji do współpracy, ile to możliwe”

Firma Lockheed Martin jest zaszczycona decyzją polskiego rządu o zakupie samolotu F-35A Lightning II” – powiedział wiceprezes i dyrektor generalny programu F-35 w firmie Lockheed Martin Greg Ulmer i dodała: “Cieszymy się z możliwości wspierania rządu Stanów Zjednoczonych w spełnieniu polskich oczekiwań i dostarczeniu samolotów. Polska jest czternastym państwem i dziesiątym członkiem NATO dołączającym do programu F-35, co jest świadectwem zaufania rządu USA do tego programu. Wybór F-35 przedłuży nasze długoletnie partnerstwo z polskim rządem i krajowym przemysłem na następne dziesięciolecia”.

Lockheed Martin jest producentem używanych przez Polskę samolotów F-16 i C-130, wybranych w ubiegłym roku zestawów artylerii rakietowej HIMARS, a także pocisków PAC-3 MSE, które mają być uzbrojeniem polskich zestawów obrony powietrznej Patriot. Lockheed Martin to także firma wiodąca w programie samolotu bojowego piątej generacji F-35.

O przygotowanie oferty 32 samolotów F-35A Lightning II Polska wystąpiła do USA w maju ubiegłego roku. We wrześniu Kongres wyraził zgodę na sprzedaż ich Polsce. Po zgodzie Kongresu rozpoczęły się polsko-amerykańskie negocjacje.

Według koncernu Lockheed Martin, który przewodzi w programie F-35, Polska mogłaby otrzymać cztery pierwsze egzemplarze w 2024 r. i służyłyby one początkowo do szkolenia pilotów i obsługi naziemnej w Stanach Zjednoczonych. Samoloty dla pierwszej eskadry (12-16 maszyn) zostałyby przekazane do roku 2026 i stacjonowałyby w Polsce, druga transza zostałaby dostarczona do 2030 roku. Producent zwracał też uwagę na konieczność przygotowania infrastruktury, w tym pomieszczeń do zgrywania tajnych danych rozpoznawczych dostarczanych przez F-35. Według koncernu przed dostarczeniem pierwszych samolotów Polska mogłaby korzystać z maszyn amerykańskich, co przyspieszyłoby szkolenie pilotów i personelu naziemnego mniej więcej o dwa lata.

Udostępnij przez: