Gospodarka

Niemcy przerażone rozwojem Polskich Linii Lotniczych LOT

Dziennik “Sueddeutsche Zeitung” z przerażeniem poinformował w piątek, że Lufthansa zamierza wkrótce zakończyć współpracę z liniami Condor kupionymi przez Polską Grupę Lotniczą, do której należy m.in. LOT. To retorsje Lufthansy zagrożonej konkurencją ze strony Polskich Linii Lotniczych LOT.

Na mocy obowiązującej obecnie umowy samoloty Lufthansy dowożą z różnych lotnisk w Niemczech i w innych krajach europejskich do Frankfurtu pasażerów, rozpoczynających tam dalekodystansowe rejsy liniami Condor. Niemiecki dziennik uważa za wątpliwe, by bez podwożenia pasażerów rejsami Lufthansy, Condor był w stanie wykorzystywać z zyskiem swoją flotę maszyn dalekiego zasięgu.

“Lufthansa nie chce nawet pośrednio wspierać konkurentów, takich jak LOT, którzy chcą się szybko rozwijać i z którymi tak czy inaczej zostanie skonfrontowana” – pisze komentator “Sueddeutsche Zeitung”.

Według niemieckiej gazety Lufthansa rozważa też zwrócenie się do Komisji Europejskiej ze skargą na Polskie Linie Lotnicze w sprawie korzystania przez LOT z pomocy państwowej. Jak wyjaśnia, podstawą skargi do KE byłoby domniemane złamanie unijnej zasady, że państwo może udzielić danemu przedsiębiorstwu pomocy finansowej tylko raz na 10 lat i to wyłącznie w ramach wsparcia jego sanacji lub restrukturyzacji. KE zgodziła się w 2014 roku na dokapitalizowanie przez polski rząd zagrożonego wówczas upadłością LOT-u. Niemiecka gazeta przypomina, że w 2018 roku powstał państwowy holding PGL, obejmujący LOT oraz firmy, które świadczą usługi na jego rzecz. Jak informował prezes PGL i LOT Rafał Milczarski, kupienie Condora ma być sfinansowane przez polskie konsorcjum bankowe. Należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa PGL ogłosiła w ostatni piątek podpisanie umowy przejęcia niemieckiej linii lotniczej Condor.

 

 

Udostępnij przez: