Społeczeństwo

Mennica Gdańska wydała serie monet z Wiedźminem

Miliony fanów Wiedźmina na całym świecie doczekały się pierwszych, ściśle limitowanych monet z wizerunkiem kultowego bohatera. Na początek Mennica Gdańska stworzyła dwie srebrne 5- i 50-dolarówki, dwuuncjową i kilogramową. Można nimi legalnie płacić na wyspie Niue na Oceanie Spokojnym!

Na początek do kolekcjonerów trafią dwie monety wykonane przy użyciu najnowszych technologii (Mennica Polska jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie) oraz najlepszych materiałów m.in. srebra najwyższej próby 999.

Moneta dwuuncjowa (62,2 g) oraz kilogramowa (o średnicy 100 mm) są dodatkowo złocone, a także ozdobione agatami i elementami wydrukowanymi w 3D. Wysoki, 3-milimetrowy relief ukazuje nawet najdrobniejszy detal.

Serię otwiera „Ostatnie życzenie”, nawiązujące do opowiadania rozpoczynającego cykl o Wiedźminie. Rewers monety dwuuncjowej przedstawia Geralta, który wraz z Yennefer próbuje uratować swojego kompana Jaskra, owładniętego zaklęciem Dżina.

Miecz Wiedźmina jest platerowany czystym złotem, a Yennefer ma kolorową kulę wydrukowaną na drukarce 3D. Awers zdobią ornamenty zamku w Cintrze, jego główna sala oraz atrybuty Geralta: miecze i symbol wilka.

Nakłady monet były niewielkie: to 2000 sztuk dwuuncjowej i zaledwie 200 sztuk kilogramowej. Dziś zostały już ostatnie sztuki każdej z monet.

Za projekty odpowiedzialni są cenieni w numizmatycznym świecie projektanci, historycy sztuki, graficy i modelarze, a ich pracę konsultował Andrzej Sapkowski.

Mennica Gdańska ma wyłączne prawa do wykorzystania wizerunku Wiedźmina na monetach. Monety z Wiedźminem to dolary nowozelandzkie. Głową terytorium Niue jest władca Wielkiej Brytanii, stąd na awersie monety wizerunek Królowej Elżbiety II oraz napisy w języku angielskim.

 

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.