Ważne

Łapmy “byka nowoczesności” za rogi

“Siłę naszej wolności musimy czerpać nie tylko z tradycji i przeszłości, ale też z woli budowy silnej, nowej przyszłości – z łapania tego byka nowoczesności za rogi. Nie możemy z sentymentem patrzeć tylko na przeszłość, musimy z odwagą popatrzeć w przyszłość. Wśród wyzwań, z którymi Polska musi się zmierzyć, jest m.in. rewolucje technologiczną – cyfrową i klimatyczną.” – powiedział premier Mateusz Morawiecki odbierając nagrodę “Człowiek Wolności” tygodnika “Sieci” i dodawał:

“Wolność to dla mnie pewne wspólne doświadczenie, wspólnota idei, ideałów, ludzi, którzy dążą do lepszego świata, lepszej Polski. W XX wieku wolność była naznaczona bardzo charakterystycznym polskim losem.

Odzyskana z trudem w 1918 roku, później tak szybko utracona w momencie, kiedy stawiliśmy czoła niemieckiej nawałnicy, a potem sowieckiej nawale. Później przez lata odzyskiwana właściwie w czasie beznadziei, aż w końcu erupcja Solidarności, która dała nam tą wielką nadzieję republikańskiej solidarnościowej wolności.

Podczas niedawnego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos miałem okazję rozmawiać na temat sztucznej inteligencji. Ona rodzi oczywiście wielkie wyzwania – regulacyjne, nie tylko, wielkie wątpliwości, ale jednocześnie nie możemy się ich bać, musimy je okiełznać. Gdyż jeśli tego nie zrobimy, inni podejmą to wyzwanie i wygrają z nami wyścig o lepszą przyszłość, wygrają z nami tak, jak muszkiet i karabin wygrał z szablą .

Ostatnie 30 lat to dla Polski maraton w kilku obszarach, m.in. w gospodarce. Ten wyścig znaczony jest rewolucją cyfrową, klimatyczną, rewolucją w tych obszarach, w których konkurują najlepsi – w najnowszych technologiach, sztucznej inteligencji, zarządzania wielkimi zbiorami danych, uczącymi się maszynami czy technologiami kwantowymi, które jawią się jako najbardziej obiecujące technologie najbliższych dekad. I my musimy i od strony regulacyjnej, finansowej, intelektualnej i kulturowej zmierzyć się z ta przyszłością.

Musimy czerpiąc z naszej siły historii i wspaniałej tradycji polskiej kultury zmierzyć się z tą przyszłością, wejść w tą przyszłość w sposób odważny, bo naród to nie tylko historia, język, kultura, to również wola trwania w przyszłości, wola prezentowania naszych osiągnięć, naszych sukcesów, naszej wspaniałej pamięci i historii i prezentowania jej innym narodom i wygrywania wśród nich.

Udostępnij przez: