Polska

Ogłoszono wybory prezydenckie – 10 maja 2020

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w niedzielę, 10 maja 2020 roku. Informacje o terminie głosowania 5 lutego podała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Poprzednie wybory na Prezydenta Polski odbywały się w maju 2015. Wygrał je Andrzej Duda.

W wyborach prezydenckich komitety wyborcze mogą być tworzone wyłącznie przez wyborców, a nie przez partie polityczne. Najpóźniej w 20 dniu przed dniem wyborów Państwowa Komisja Wyborcza – czyli najpóźniej 20 kwietnia – PKW musi wydać obwieszczenie z listą kandydatów. Do zarejestrowania kandydata na prezydenta konieczne jest zebranie 100 tys. podpisów z poparciem.  Zgodnie z Kodeksem wyborczym komitety wyborcze mogą prowadzić agitację dopiero po zarejestrowaniu przez Państwową Komisję Wyborczą; na złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego kandydata na prezydenta jest czas do 16 marca. Także dopiero po zarejestrowaniu komitetu można zacząć zbieranie podpisów poparcia, aby zgłosić kandydata na prezydenta; potrzeba 100 tys. podpisów. Komitety wyborcze, które zarejestrują kandydatów na prezydenta otrzymają prawo do bezpłatnego czasu antenowego w publicznych: radiu i telewizji. Emisja spotów wyborczych w bezpłatnym czasie antenowym rozpocznie się 25 kwietnia. Kampania wyborcza zakończy się o północy w piątek, 8 maja. Do zakończenia głosowania w niedzielę, 10 maja, będzie obowiązywała cisza wyborcza. Głosowanie odbędzie się 10 maja 2020 r. w godz. 7-21.

W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie otrzyma więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Prawdopodobni kandydaci to:

  • Andrzej Duda (PiS)
  • Małgorzata Kidawa-Błońska (PO),
  • Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL),
  • Robert Biedroń (Lewica),
  • Krzysztof Bosak (Konfederacja),
  • Szymon Hołownia (“niezależny”),
  • Piotr Liroy-Marzec (“niezależny”).

W ostatnim sondażu (IBRIS dla “Polityki”) 42% badanych deklaruje głosowanie na obecnego Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Jest on zresztą w najlepszym przypadku wygrać nawet w I turze. Głos na prezydenta rozważa bowiem 51% Polaków.

Na drugim miejscu jest Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) z wynikiem 26%  poparcia.

Na trzecim miejscu jest Robert Biedroń (Lewica) z 8% poparcia .

Kolejne miejsca zajęli: Szymon Hołownia (6%.), Władysław Kosiniak-Kamysz (5%) i Krzysztof Bosak (5%). Swojego kandydata nie ma jeszcze 8% respondentów. Spodziewana frekwencja wyniesie 58%.

Z kolei wcześniejszy sondaż prezydencki z 10 stycznia br. (Estymatora dla “DoRzeczy.pl”) pokazuje następujące preferencje wyborcze Polaków: A. Duda – 47,7%;  M.Kidawa-Błonska – 22,7%, A. KosiniakKamysz – 9,0%, R. Biedron – 8,8%, S. Hołownia – 6,9%, K. Bosak – 4,3%, inny kandydat – 0,6%.

Analizując preferencje wyborcze Polaków z początku roku 2020 można przypuszczać, iż o ile Andrzej Duda nie wygra w pierwszej turze to o wyniku w drugiej turze wyborów prezydenckich będą rozstrzygać dwa elektoraty: PSL-u i Konfederacji. To z pewnością będzie miało swoje odbicie w kampanii prezydenckiej.

* * *

Prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz. Prezydentem może zostać polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat. Kandydat urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. musi złożyć oświadczenie lustracyjne.

Poprzednie wybory prezydenckie odbyły się w 2015 roku, pierwsza ich tura również miała miejsce 10 maja. Nieznacznie wygrał ją Andrzej Duda, na którego zagłosowało 34,76%. wyborców; na Bronisława Komorowskiego 33,77% W II turze, przeprowadzonej 24 maja 2015 roku, Duda uzyskał 51,55% głosów i został wybrany na prezydenta Polski, na Komorowskiego głosowało 48,45% wyborców.

Udostępnij przez: