Zagranica

Morawiecki: „Nowe cele nie mogą być realizowane kosztem polityki traktatowych”

„To było bardzo konstruktywne i pozytywne spotkanie, na którym dokładnie omówiliśmy kwestie unijnego budżetu. Myślę, że dzisiaj posunęliśmy się do przodu w kilku aspektach” – oświadczył szef polskiego rządu podczas spotkania z mediami.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, co wiąże się ze zmniejszeniem środków na przyszłą perspektywę budżetową. „Nowe cele nie mogą być realizowane kosztem polityk traktatowych funduszu spójności, z którego środki pochodzą na budowę dróg czy mostów – mówił Morawiecki. Jak dodał, bardzo nam na tym zależy, bo wiemy jak bardzo infrastruktura wspiera wzrost gospodarczy.

Wśród tematów rozmów z przewodniczącą Komisji Europejskiej znalazła się także szeroko omawiana kwestia Wspólnej Polityki Rolnej. „Zaproponowaliśmy rozwiązania, do których byliśmy bardzo dobrze przygotowani” – zaznaczył szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się także z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem z którym także rozmawiał na tematy związane z nowym wieloletnim budżetem Unii Europejskiej.

Podczas spotkania z Przewodniczącym RE poświęciliśmy dużo czasu środkom własnym budżetu UE. Do tej pory Parlament Europejski w szczególności zwracał uwagę na ten aspekt budżetu i Polska bardzo wspiera te działania – mówił premier. Jak dodał, przewodniczący był bardzo ciekawy konkretnych rozwiązań i zaprezentował również niektóre rozwiązania, na które my zareagowaliśmy pozytywnie. Jedna z opłat, która została zaprezentowana jako źródło dochodów własnych to tzw. opłata plastikowa. Rozmawialiśmy również o opłacie od funkcjonowania wielkich firm. Ta opłata jest bardzo demokratyczna, wspiera klasę średnią i małe średnie przedsiębiorstwa” – mówił szef rządu.

To były bardzo dobre dyskusje z Przewodniczącą KE i Przewodniczącym RE. Jestem przekonany, że to krok w odpowiednim kierunku, ale będą to trudne negocjacje. Kluczem do dobrych negocjacji jest wypracowanie konsensusu wokół budżetu europejskiego” – podsumował premier Morawiecki.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.