Ważne

Wotum nieufności wobec Koordynatora Służb Specjalnych odrzucone

Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec Koordynatora Służb Specjalnych. Odwołania polityka, który jest też ministrem-koordynatorem służb specjalnych, chciała Koalicja Obywatelska. Jej poseł Borys Budka uzasadniając wniosek powiedział, że minister Mariusz Kamiński jest odpowiedzialny „za niszczenie służb specjalnych”.

Mateusz Morawiecki stwierdził, że walka z korupcją, to element „wizji państwa nowoczesnego”, którą prezentuje PiS. Chwalił w tym kontekście ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

To, że nasze społeczeństwo czuje się dzisiaj bezpiecznie, zawdzięczamy służbom specjalnym pod przewodnictwem ministra Mariusza Kamińskiego. Cztery i pół tysiąca grup przestępczych zostało rozbitych w czasie jego działalności” – mówił szef rządu.

Jak podkreślił podczas wystąpienia w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, wielką zasługą ministra Mariusza Kamińskiego jest to, że dzisiaj polskie służby specjalne są coraz bardziej profesjonalne i dorównują najlepszym służbom zachodnim.

Działalność CBA, ABW znakomicie przyczyniła się do ograniczenia wpływów grup przestępczych w Polsce. Bardzo dziękuję wszystkim funkcjonariuszom ABW i CBA za znakomite osiągnięcia w tym zakresie” – dodał.

Za udzieleniem wotum nieufności wobec Koordynatora Służb Specjalnych opowiedziało się 216 posłów, przeciwko było 233, jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Mateusz Morawiecki ocenił w Sejmie, że Mariusz Kamiński to “najlepszy koordynator służb specjalnych, jakiego miała Polska od bardzo dawna”.

Przy okazji chcę powiedzieć, że życie nie jest czarno-białe i owszem, również bardzo wiele zawdzięczamy panu ministrowie Marianowi Banasowi – szefowi KAS. Warto to podkreślić, dla oddania sprawiedliwości. Jest dzisiaj rzeczą dla mnie niepozostawiającą żadnych wątpliwości, że profesjonalizacja naszych służb specjalnych, działanie kontrwywiadu, wywiadu, podniesione zostało na zupełnie niespotykany poziom – mówił.

Premier krytykował również opozycję z PO za jeden z ich postulatów programowych – likwidację CBA. – „To co chcecie powołać? Centralne Biuro Korupcyjne?” – ironizował.

„Jest przecież rzeczą oczywistą, że kiedy wojska sowieckie wyjechały z Polski w 1993 r. zostawiły u nas iluś agentów, to jest jasna rzecz dla każdego, kto trzeźwo myśli. My się tych złogów postkomunistycznych pozbywamy rok po roku. To, że dzisiaj w ciągu czterech lat polskie służby specjalne stają się coraz bardziej profesjonalne, dorównują najlepszym służbom zachodnim jest wielką zasługą pana ministra i chciałem mu za to raz jeszcze gorąco podziękować” – powiedział szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki zapewniał również, że wszystkie służby, w tym Agencja Wywiadu, ABW, CBA mają jego “pełne zaufanie”.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.