Zagranica

Japońskie technologie ratunkiem dla polskiej energetyki

Polska planuje szeroko zakrojoną współpracę z Japonią w kwestii energetyki i nowoczesnych technologii. W tym celu premier Morawiecki odwiedził Tokio. Jak tłumaczył Tomoho Umeda, przewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych Krajowej Izby Gospodarczej w wywiadzie dla DoRzeczy.pl: „Rozmowy dotyczyły przyciągnięcia japońskich technologii i inwestycji dla głównych projektów infrastrukturalnych aktualnie realizowanych przez polski rząd, czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości oraz elektromobilności. Energetyka natomiast była podzielona na trzy sekcje tematyczne: cywilizacja wodorowa, energetyka atomowa w obszarze małych reaktorów HTR (wysokotemperaturowy reaktor atomowy) oraz czyste technologie węglowe. Wszystkie te obszary pozostają kluczowe dla polskiej energetyki i mają szanse znaleźć w Japonii partnerów, inwestorów, ale również najlepsze i najbardziej wysublimowane technologie”.

Na spotkanie networkingowe z biznesem polskim, który był reprezentowany przez około 40 osób, zgłosiło się prawie 200 podmiotów japońskich, nie ma precedensu. W obszarze technologii energetycznych mieliśmy 100 partnerów japońskich, którzy byli bardzo mocno zainteresowani możliwością rozwijania swoich technologii w Polsce. To gwałtowna zmiana w porównaniu do dotychczasowego stanu rzeczy.

Podczas rozmów z przedsiębiorcami dotyczących energetyki premier podkreślał, że Polska ma nietypowy mix energetyczny, ale traktuje to jako szansę. „W energetyce jesteśmy u progu podjęcia kluczowych decyzji dotyczących energetyki atomowej. Japonia jest najbardziej zawansowanym na świecie państwem w zakresie konwersji energii z węgla na gaz być może to jest technologia, w obszarze której będziemy współpracować” – mówił szef rządu, a współpracę w dziedzinie energetyki określił jako strategiczną.

Jak tłumaczył Umeda dla Tokio Polska może być świetną bramą do Unii Europejskiej. Natomiast z naszej perspektywy Japończycy są najbardziej zaawansowani na świecie, jeśli chodzi o technologie wodorowe. W Polsce mamy wodorową pustynię i poprzez lata zaniedbań znaleźliśmy sią za wodorową kurtyną. W dodatku świadomość społeczna na temat tych technologii jest bardzo niska, kiedy na poziomie unijnym dyskutowane są już ich regulacje” – dodał.

Polska jest również zainteresowana kupnem rektora HTR, którego w Japonii oglądał minister Kurtyka. To jedyna znana na świecie bezpieczna technologia energetyki jądrowej. Jej stabilność polega na tym, że nawet po wypompowaniu chłodziwa i wzroście temperatury rdzenia do kilku tysięcy stopni, paliwo nie ulega stopieniu. Uran występuje w formie kulek powlekanych powłoką ceramiczną, które są umieszczone w zasobnikach i dopiero one zastępują pręt rdzenia w tradycyjnych reaktorach. Dzięki warstwie izolacji uran, nawet bardzo rozgrzany, ulega następnie pasywnie schłodzeniu do temperatury 1600 stopni C. Struktura ceramiczna nie pozwala na interferencje z otoczeniem. To bardzo bezpieczna technologia, której wadą jest to, że nadaje się jedynie do małych reaktorów. Nie sposób generować na nich dużych mocy” – wyjaśniał Tomoho.

Mateusz Morawiecki zaznaczył również, że Polska i Japonia mogą współpracować ze sobą także na polu politycznym, zapewniając obniżenie napięć geopolitycznych w regionie. Jak podkreślił: „mamy wspólnego sojusznika, jakim są Stany Zjednoczone, główny gwarant pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Łączy nas biznes, inwestycje, gospodarka oraz geopolityka” – podsumował polski szef rządu.

Udostępnij przez: