Gospodarka

Rośnie inflacja

Główny Urząd Statystyczny opublikował pierwsze tegoroczne statystyki dotyczące zarobków w firmach zatrudniających więcej niż 9 pracowników. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w styczniu dokładnie 5282,80 zł brutto.

To o prawie 300 złotych mniej niż w grudniu, co jednak nie powinno być zaskoczeniem. Koniec roku to zawsze zdecydowanie najwyższe pensje, choćby ze względu na roczne premie i dodatki (np. trzynastki czy czternastki w górnictwie).

W porównaniu z ubiegłym rokiem pensje w styczniu są wyższe o 7,1 proc. Polacy jednak tego nie odczuwają. Wszystko przez inflację, która w styczniu wyniosła rekordowe wręcz 4,4 proc. Po raz pierwszy od ponad 8 lat ceny rosły tak szybko. Bije to przede wszystkim w obywateli. Badania pokazują, że rosnące ceny najbardziej frustrują Polaków.

To zarówno efekt wzrostu cen regulowanych, czyli prądu (konsekwencja wzrostu cen praw do emisji CO2 po zmianie polityki UE) i wywozu śmieci (regulacje UE w sprawie odzysku odpadów), jak i wywołanego chorobą świń w Chinach wzrostu cen wieprzowiny. Swoje dołożyły też rosnące płace minimalne, które przedsiębiorcy wrzucają w ceny produktów.

W rezultacie za te same pieniądze możemy sobie pozwolić obecnie na mniej niż rok temu. Przez inflację poziomy wzrostu zarobków, płacy minimalnej, czy nawet rozszerzonego w ubiegłym roku na pierwsze dziecko programu 500 plus realnie są dużo niższe.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.