Zagranica

Polacy wydrukują nowe brytyjskie paszporty

Od marca Wielka Brytania będzie wydawać nowe paszporty swoim obywatelom. Już bez emblematów unijnych. Dokumenty z niebieską okładką produkowane są w Polsce. A konkretniej w jednej z fabryk w Tczewie.

Jak pisze brytyjski “The Times”, przetarg na wydruk paszportów wygrała francusko-holenderska firma. Produkcja już ruszyła, a drukowaniem zajmuje się należąca do firmy fabryka w Tczewie.

Niebieskie dokumenty wracają po 30 latach nieobecności. Wprowadzono je w Wielkiej Brytanii w 1921 r. Były one stopniowo wycofywane z użycia po 1988 r., gdy państwa ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej zdecydowały się na zharmonizowanie wzorów, choć Londyn nigdy nie był do tego formalnie zobligowany.

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel powiedziała, że brexit dał Wielkiej Brytanii „wyjątkową sposobność, by ukształtować własną drogę w świecie” i umożliwił powrót niebieskich paszportów, które „ponownie będą wplecione w naszą tożsamość narodową”.

Dziś Brytyjczycy używają paszportów z bordową okładką. Prawdopodobnie od lata już wszystkie takie dokumenty będą w kolorze niebieskim.

Powrót do niebieskich paszportów był jednym z postulatów zwolenników brexitu, co miało być symbolicznym zerwaniem z Unią Europejską. Decyzję o zmianie wzoru pojął w grudniu 2017 r. rząd poprzedniej premier Theresy May.

Według portalu Passport Index, paszporty z niebieskimi okładkami wydaje obecnie 81 państw świata, w tym Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Indie czy wiele państw Ameryki Południowej.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.