Polska

W Polsce działają dwa laboratoria prowadzące badania koronawirusa, a sześć kolejnych jest uruchamianych

Szef rządu poinformował przeprowadzeniu szerokich konsultacji i akcji informacyjnej ze wszystkimi wojewodami, z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi. „Szczegółowo omówiliśmy, co należy robić, żeby ograniczyć ewentualne ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się wirusa w Polsce” – powiedział Premier Mateusz Morawiecki po odprawie z wojewodami, w której uczestniczyli m.in. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski oraz Minister MSWiA Mariusz Kamiński.

Dodał, że w Polsce działają dwa laboratoria prowadzące badania koronawirusa, a sześć kolejnych jest uruchamianych.

„Chociaż nie ma dziś takiej potrzeby, żeby były czynne i na bieżąco pobierały materiał do badań, to na wszelki wypadek chcemy być jednak przygotowani, gdyby wirus pojawił się w Polsce i gdyby ujawnił u większej liczby osób” – tłumaczył.

Podkreślił, że w sprawie koronawirusa jest w kontakcie z Prezydentem Andrzejem Dudą.

„Pan Prezydent również przeprowadzał konsultacje ze specjalistami i jest informowany na bieżąco przeze mnie i Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego” – zaznaczył.

Minister Łukasz Szumowski potwierdził, iż wirusa w Polsce nie ma, jednak wszystkie służby medyczne są w gotowości.

„Te same procedury, które dotyczyły osób wracających z Chin, będą dotyczyły osób wracających z Włoch. Uruchamiamy dodatkowe laboratoria do diagnostyki” – oznajmił.

Minister MSWiA Mariusz Kamiński zapewnił, że wszystkie służby mu podległe są w pełni zmobilizowane, a do sprawy podchodzą bardzo poważnie i odpowiedzialnie.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.