Ważne

Duda: Blisko 3 mld zł na Fundusz Medyczny

Prezydent Andrzej Duda ogłosił dziś (07.03.20) w Nysie powstanie nowego Funduszu Medycznego o wartości przekraczającej 2,7 miliarda złotych rocznie. Będzie on zewnętrznym źródłem finansowania potrzeb systemu ochrony zdrowia.

Wczoraj na konferencji prasowej premier Morawiecki przyznał, że rozmawiał z prezydentem o nowym Funduszu Medycznym : “Prezydent podkreśla, jak ważne jest jeszcze ekstra dodatkowy ten komponent właśnie onkologiczny i będziemy w najbliższym czasie komunikować szczegóły w tym zakresie. Przy czym to jest fundusz, który przekracza te 11 mld, o których powiedziałem, żeby nie było tutaj żadnych niedomówień, a więc jeszcze dodatkowe środki będą również przeznaczone. To jest zgodnie z życzeniem pana prezydenta

Dziś nieco więcej na ten temat powiedział w Nysie prezydent Andrzej Duda: Efektem wczorajszych rozmów ws. podpisania ustawy o rekompensacie jest m.in. wyasygnowanie dodatkowych środków na służbę zdrowia. Rozmawiałem z panem premierem. Postanowiliśmy, że znajdziemy dodatkową pulę środków, która wzmocni ochronę zdrowia w Polsce. Premier potwierdził, że to będą prawie 3 mld na ochronę zdrowia. Są zabezpieczone na wypadek walki z koronawirusem. Mam nadzieję, że epidemii nie będzie, że koronawirus minie i będzie można te środki wykorzystać na onkologię, inne potrzeby ochrony zdrowia. Już dziś jest to 104 mld rocznie, ale będziemy potrzebowali pieniędzy, bo mamy strategię onkologiczną. Wydatki na ochronę zdrowia będą się zwiększały. Taki jest plan i to będziemy realizowali. O tym państwa zapewniam”.

Fundusz będzie zewnętrznym źródłem finansowania potrzeb systemu ochrony zdrowia, w tym m.in. leczenia dzieci dotkniętych chorobami onkologicznymi i chorobami rzadkimi, które wymagają technologii medycznych niedostępnych w Polsce,zakupu wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego oraz rozwoju infrastruktury szpitalnej dla leczenia chorób onkologicznych, kardiologicznych i neurologicznych, a także finansowania wysokokosztowych innowacyjnych leków dla dzieci chorych na nowotwory, choroby rzadkie, ciężkie schorzenia neurologiczne.

Fundusz ma też finansować programy i działania profilaktyczne na rzecz zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób cywilizacyjnych i zakaźnych.

Udostępnij przez: