Ważne

107 mld na ochronę zdrowia Polaków

Dziś (08.03.19) na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, Prezydent RP Andrzej Duda  po wczorajszej zapowiedzi powołania specjalnego Funduszu Medycznego z rocznym budżetem 3 mld zł powiedział, iż “dzięki Funduszowi Medycznemu wzrost środków na ochronę zdrowia będzie nie tylko wielki, a wręcz ogromny. W 2015 r. ogólne wydatki na ten cel wynosiły 77 mld zł, w tym roku łącznie z Funduszem będzie to niemal 107 mld zł. Fundusz Medyczny będzie również wspierał wydatki inwestycyjne tam, gdzie potrzebny jest nowy sprzęt i wdrażanie nowych terapii. Przewidujemy, że w 10 proc. mógłby wspierać także profilaktykę. 

Jak dodawał min. Szumowski: “Program będzie finansowany z budżetu państwa. Jest to inicjatywa świeża. Musimy dokładnie zastanowić się, skąd dokładnie pozyskamy te środki. Wiemy, że potrzeba inwestycji jest nie tylko w dużych centralnych szpitalach. Potrzebne jest ujednolicenie dobrego standardu. Czas to życie. Im szybciej zdiagnozujemy chorobę, tym szybciej mamy szansę wdrożyć skuteczną terapię. Dlatego co najmniej 10 proc. Funduszu Medycznego chcemy przeznaczyć na wsparcie badań profilaktycznych.”

Z kolei dzień wcześniej w Nysie Prezydent Duda mówił: “Będą to dodatkowe środki przeznaczone na leczenie chorób onkologicznych, a także finansowanie leczenia dzieci dotkniętych chorobami onkologicznymi i chorobami rzadkimi. W tym roku ta kwota zabezpieczałaby jeszcze dodatkowo na wypadek wybuchu epidemii koronawirusa. A generalnie byłaby przeznaczona na ochronę zdrowia dzieci, na leczenie trudnych przypadków, na onkologię, po to, żeby wzmocnić ochronę zdrowia w Polsce.”

Trzeba przypomnieć, iż utworzenie Funduszu Medycznego zostało wstępnie zapowiedziane w piątek (06.03.20), w czasie konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim. Pieniądze z Funduszu Medycznego mają być zewnętrznym źródłem finansowania systemu ochrony zdrowia, w tym:

  • finansowania leczenia dzieci dotkniętych chorobami onkologicznymi i chorobami rzadkimi, wymagających technologii medycznych niedostępnych w Polsce;
  • finansowania zakupu wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego oraz rozwoju infrastruktury szpitalnej dla leczenia chorób onkologicznych, kardiologicznych i neurologicznych;
  • finansowania wysokokosztowych innowacyjnych leków dla dzieci chorych na nowotwory, choroby rzadkie, ciężkie schorzenia neurologiczne – rozwój infrastruktury szpitalnej w Polsce;
  • finansowania programów i działań profilaktycznych na rzecz zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób cywilizacyjnych i zakaźnych.

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że to będą prawie 3 mld na ochronę zdrowia. Są zabezpieczone na wypadek walki z koronawirusem. Już dziś jest to 104 mld rocznie, ale będziemy potrzebowali pieniędzy, bo mamy strategię onkologiczną. Wydatki na ochronę zdrowia będą się zwiększały. Taki jest plan i to będziemy realizowali.

Udostępnij przez: