Społeczeństwo

Publiczna TV na tle Europy

Debata o 2 mld zł jakie zostały przyznane na media publiczne w Polsce (telewizję i radio) skłaniają do porównania miejsca naszej telewizji publicznej na tle innych krajów Unii Europejskiej. Jesteśmy “ubogim krewnym” mediów niemieckich, francuskich, brytyjskich. Polska telewizja jest tu na szarym końcu.

W Niemczech telewizja publiczna otrzymuje blisko 9 mld euro, w Wielkiej Brytanii ponad 6 mld euro, we Francji to ponad 3 mld euro, a we Włoszech 2,6 mld euro w Hiszpani blisko 1 mld euro.

Z prostego wyliczenia widać, że już dwa lata temu przychody Telewizji Polskiej były ponad 18. razy mniejsze niż wpływy telewizji w Niemczech i ponad 12. razy mniejsze od budżetu BBC czy 6. razy mniejsze od budżetu telewizji francuskiej, a nawet 2. razy mniejsze niż telewizja w Hiszpanii.

Trzeba jednak zauważyć, że poszczególne kraje różnią się stopniem zamożności i wielkością gospodarki. Porównując przychody telewizji publicznych krajów europejskich do PKB krajów w których nadają to porównanie wypada nieco lepeij ale wciąż gorzej dla telewizji publicznej w Polsce. Najwyższy relacja przychodów telewizji publicznej do PKB w 2018 roku występowała w Niemczech – to 0,26 %, później Wielka Brytania z 0,23% i Włochy  z 0,15%. Polska z 0,10% wypadała tu nieco lepiej od Hiszpanii z jej 0,08%.

Abonament ciągle jest metodą finansowania mediów publicznych w co drugim kraju Unii Europejskiej oraz w 26 z 56 państw zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców. Abonament w 2018 roku przyniósł publicznemu radiu i telewizji w krajach należących do tej organizacji 22,59 mld euro.
Pomijając kwestię masowego niepłacenia abonamentu RTV w Polsce, to jednak w naszym kraju stawki abonamentu są zdecydowanie niższe niż w tych w większych i zamożniejszych krajach Europy. Z danych EBU wynika, że mieszkańcy Niemiec na media publiczne płacą rocznie aż 210 euro. W Wielkiej Brytanii jest to 166,1 euro, we Francji – 139 euro, a we Włoszech – 90 euro. W Polsce kwota ta wynosi 63,9 euro.

Udostępnij przez: